אגדות ילדים, לא אגדות לילדות.

אחד הצ'ופרים של להיות אבא זה שיש לך תירוץ לחזור לכל הסרטים שלך מן הילדות. התכוננתי לזה שנים מראש ויש לי בבית אוסף אדיר של כל סרטי האנימציה של דיסני, פיקסאר ועוד. אבל, כל האגדות הקסומות שאהבתי כזאטוט נראות פתאום קצת אחרת כשאתה גדול. כשפיתחת קצת מודעות. ובייחוד כשיש לך בת בבית. קשה לי מאד לראות את יואב רץ בבית ויורה בכולם, מסביר להם שהוא הרג אותם. ורע לי כשהוא תופס איזה צעצוע מהידים של יעל, מסביר לה שזה צעצוע של בנים.

ואז יצא לי להיחשף להרצאה פשוט מרתקת. ברצינות, הקדישו 12 דקות לראות את אחת ההרצאות הכי מרתקות שיש בטד. שימו לב שמימין למטה מתחת לוידאו אפשר לבחור בכתוביות בעברית לסרט ( אם אתם גולשים מהמחשב ולא מנייד), ההרצאה ניתנת לצפייה כאן.

ההרצאה הזו הבהירה לי כמה הסרטים הללו משפיעים על התפיסה של הילדים שלי. כמה הבן שלי רץ בבית מניף חרבות ומנצח את הרעים. וכמה הבנות הסרטים הללו הן נסיכות יפות ועדינות שמחכות שהגבר יציל אותן. אני חושב שהשלושים שניות הראשונות של הסרטון הזה אומרות הכל.

יעל ילדה בטוחה בעצמה, אמיצה, שמחה וסקרנית. הדבר האחרון שאני רוצה ללמד אותה זה להיות תלותית, פסיבית, ולהסתמך על גברים שידאגו לה. או שהיא לא יכולה להיות הגיבורה של הסיפור שלה. הנסיכה פיונה (מהסרט שרק) היא גיבורה הרבה יותר מתאימה מבחינתי כמודל לחיקוי מאשר סינדרלה, שלגיה או כל אחת מהנסיכות הקלאסיות.

princesas606

אני מחפש את הסיפורים הקסומים, שגם מלמדים את הילדים שלי משהו על העולם כפי שהוא אמור להיות ולא כפי שהיה. לא רוצה מכשפות ונסיכות מול אבירים וגיבורים. רוצה טוב לב ועזרה ולא אלימות והרג.

כשיואב הולך לישון הוא מבקש סיפור לילה טוב. אז מר סופר על נתפס על ידי הרובוט, וגברת סופר על מצילה אותו. אבירים זה אחלה, אבל כשהדרקון מגיע, הוא נהיה חבר של האביר, ואני עובד על גרסה של אגדה בה דרדסית צריכה להציל את סמי הכבאי. אני מבטיח לעדכן.

אין לי סיכוי להסתיר מהם את העולם כולו. עולם שתופס את הבנים כחזקים והבנות בחלשות נשיות ותלותיות. אני גם לא מתיימר לא להיות תוצר של העולם הזה. אבל אני מקווה לאזן קצת את התמונה. להכיר להם גם נרטיבים אחרים, וגם גיבורים, סליחה – גיבורות מסוג אחר.

וזה כנראה הסיבה שאני חושב ש"גיבורה" של פיקסאר, ו"לשבור את הקרח" הם לא פחות מסנסציה.

עכשיו לילה טוב, אני הולך לשים לילדים את מולאן.

 

On fairy tails for boys and for Girls.

One of the perks of being a Dad is having an excuse to revisit all of your childhood movies. I've prepared for this for years in advance and I have a huge collection of films from Disney, Pixar etc. But somehow, all my favorite childhood fairy tales now look somewhat different, now that I've grown. Now that I've developed some awareness. And especially now that I have a daughter. It's very hard for me to watch Yoav running around the house shooting everyone, explaining to them that they're dead. And I feed terrible when he grabs a toy from Yael's hands and explains to her it's a toy for boys.

Then I got to see this TED talk. Seriously, take 12 minutes to watch one of the most fascinating lectures on TED.

This lecture made it clear to me how much these movies influence my kids' perceptions. How we teach my son to run around the house, swinging swords and beating bad guys. And how Girls should be gentle, pretty princesses waiting to be saved by a prince in these movies. I think the first thirty seconds of this video say it all:

 

Yael (my daughter) is a confident, courageous, happy and curious girl. The last thing  I want to teach her is to be passive, dependent, waiting for the men in her life to take care of her. Or that she can't be the hero of her own story. In my mind Shrek's princess Fiona is a much better role model for her than Snow White, Cinderella or any of the other classic princesses.

princesas606

I'm looking for the magical stories that also teach my kids about how the world should be and not just how it was. I don't want witches and princesses with knights and heroes. I want kindness and good deeds and not violence and killing.

When Yoav goes to sleep he wants a good night story. So Mr. Incredible is caught by a robot, and Ms. Incredible saves him. Knight stories are cool, but when the dragon comes, they become friends. And I'm working on a fairy tale where Smurfette saves Fireman Sam.  I promise to keep you posted.

I can't hide the world from my kids. A world that perceives boys as strong and girls as weak and dependent. Let's face it, I am myself a product of that world. But I hope to balance the picture a little. To show them other narratives, and heroes – sorry, heroines.

And that's why I think that Pixar's "Frozen" and "Brave" are nothing less than sensational.

Good night, I'm going to put Mulan on for the kids.

2 מחשבות על “אגדות ילדים, לא אגדות לילדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>