מילה טובה למורה.

"הילדים בימינו אוהבים מותרות, אינם מכבדים את המבוגרים ואוהבים לפטפט במקום לעסוק בפעילות גופנית, הם מתנגדים להוריהם ונוהגים בעריצות כלפי מוריהם".  - אריסטו.

מישהי שאני מכיר לקחה חלק ביצירת חג חדש: יום המורה. והיא ביקשה ממני לכתוב על זה כמה מילים. התגובה הראשונה שלי היתה טיפה צינית. במחשבה ראשונה קשה לי לחשוב הרבה מחשבות טובות על המורים שהיו לי בבית הספר. מרובם לא התרשמתי. האמת, את רובם אינני זוכר. ויש מורה אחד לפיזיקה בתיכון שהשאיר צלקות של ממש על נפשי.

בכל זאת, יש משהו מקסים ביום הזה. אסביר למה.

בכיתה ה' היה לי מורה מדהים. קראו לו חנן. חנן היה מורה לטבע. בכל שיעור איתו הרגשתי שאני נמשך לעולם קסום ומופלא. היה לו חדר מיוחד בבית הספר, מלא בכל מיני חיות ואבנים ודברים מעניינים, וכל פעם הוא הראה לנו דברים על חיות, הביא חיות לכיתה, והדגים לנו הדגמות עם חומרים כימיים שתוססים ומשנים צבעים, והפליא בסיפור על איך העולם עובד. עד היום אני נרגש להזכר ביום שיצא לי ללטף כח (מין לטאה ענקית בגודל הבת שלי) או איך עשה לנו הדגמה של הר געש פעיל בכיתה. עברו מאז 27 שנה אבל אני עדין זוכר שקראו לחומר אמוניום דיכרומט. זה די מדהים כי הוא אמר את שם החומר הזה פעם אחת, לעומת כמות הפעמים העקרות שניסו להכנסי לי לראש בכוח שירים של ביאליק.

חנן (שאת שם המשפחה שלו אני לא זוכר), היה מורה אמיתי. כי הוא פתח לי חלון, להציץ לתוך העולם אותו הוא באמת אהב, וסחף אותי איתו לשם. הוא פיתח בי סקרנות, רצון לדעת עוד, וגרם לי ליהנות ללמוד. שזה אחד הדברים הכי חשובים שאפשר ללמוד בבית הספר.

עדי, המורה לאזרחות שלי בכיתה ח' היתה מצפצפת על ספרי הלימוד ומנהלת איתנו דיון נוקב כל פעם שקרה משהו חשוב בעולם. היא לימדה אותנו להיות בני אדם, וגרמה לנו לחשוב על העקרונות עליהם אנחנו חיים. הערצתי אותה.

המורים שלנו היו שם איתנו בילדותנו ועזרו לנו לעצב את מי שאנחנו היום. הם לימדו אותנו להתנהג כמו בני אדם (לפחות את חלקנו), והשאירו כל אחד ואחת חותם על חיינו.

אז אני שמח שיש יום אחד בשנה, בו אנחנו מצדיעים לאלה שניסו, לאלה שגם הצליחו, ולאלה שמתמודדים יום יום עם הזאטוטים של היום. תאמינו סוסקרטס, הם דור לא פשוט להתמודדות.

PTt-JMttShKKbYqICEd0STl72eJkfbmt4t8yenImKBVvK0kTmF0xjctABnaLJIm9

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>