מי הקים את תל אביב (ומתי)?

הייתי בסוף השבוע האחרון באירוע צילום המאה. איפשהו בעץ המשפחתי, רחוק רחוק למעלה היה אהרון שלוש, ההוא מרחוב שלוש בנווה צדק. גדלתי כילד על הסיפור שמשפחת שלוש היתה ממקימות העיר תל אביב, ושאהרון היה סוחר מיפו שהחליט לקנות אדמות על החולות והקים את תל אביב.

אהרון שלוש
באירוע ביום שישי, לא הפסיקו לדבר על מר וייס, מארגן ההגרלה, ועל סוסקין, הצלם שהיה שם "במקרה". תהיתי איפה מזכירים את המשפחה שלי?

ביררתי קצת, וקראתי קצת. מסתבר שבהגרלה המפורסמת מ1909, באמת מר וייס היה המארגן. בני משפחתי פשוט היו בין המשפחות שהגרילו קרקעות. אז כנראה שאין לשלושים כזה חלק גדול כמו שחשבתי באירוע המפורסם.

אבל מה שבילבל אותי זה למה בכלל סופרים את ימי תל אביב מאז ההגרלה? מה היא נווה צדק? לא חלק מתל אביב? ונווה צדק קדמה לאחוזת בית בכמה שנים טובות. המשפחה עברה לבית שלוש עוד ב1887. עשור לפני כן המשפחה גרה בשכונת מנשייה (איזור מסגד חסן בק) שגם היא היתה שכונה שהיתה על שטחה של תל אביב היום, אבל היתה שכונה ערבית בעיקר.

אגב, שערו בנפשכם כמה נחמד היה אם לא היו הורסים את מנשייה, והיתה עוד שכונה ישנה כמו נווה צדק. שתיהן יועדו להריסה בשנות ה60, ורק את נווה צדק הצילו ברגע האחרון. ממנששיה מה שנשאר היום זה ערימת העפר של שברי ההריסות המכונה היום הפארק של הדופינריום. אם אי פעם תהיתם למה פתאום נגמר שם הים, ומתחיל שוב קצת אחרי.
זה הבית של משפחת שלוש:

בית שלוש
תל אביב היהודית החלה כהרחבות של יפו, וקמה לאיטה לפחות עשרים שנה לפני הגרלת הצדפים המפורסמת. היא הוקמה ע"י אנשים רבים, ועם כל הכבוד לתצלום המפורסם של ההגרלה, אבא שלי סיפר לי בשושו, שלא היתה לאיש מצלמה באירוע עצמו, וכולם התכנסו שוב כמה ימים אחר כך כדי לעשות צילום קבוצתי – הצילום המפורסם.

shells-lottery.jpg
אגדות זה נחמד, מיתוסים מכוננים זה נחמד, אבל תל אביב היא הרחבה של יפו, שימיה רבים בהרבה ממאה שנה.

בכל אופן, ברוח התקופה – מזל טוב תל אביב. עיר שפקוקה לה יחדיו.

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

4 מחשבות על “מי הקים את תל אביב (ומתי)?

 1. greentul הגיב:

  אני חושב שכל הנושא של ההרחבה של יפו זה בדיוק העניין.

  שכונת נווה צדק (וכמוה גם כרם התימנים), היו "שכונות מחוץ לחומה" של יפו. אחוזת בית נבנתה במטרה אחרת – להיות יישוב עברי עצמאי. יישות מוניצפלית נפרדת.

  אז נכון שבסופו של דבר העכבר בלע את ההר, אבל "העיר העברית" כן נולדה אז, בהגרלה הזאת של הצדפים.

  חוץ מזה שמיתוסים מכוננים זה באמת חשוב.

  לגבי התצלום – אתה בטוח שאברהם סוסקין לא צילם את התמונה הזאת באירוע המקורי?

  אני יודע גם שכמה זמן אחר כך דיזינגוף שיחזר את האירוע ואז גם הסריטו את השיחזור, כדי שיהיה סרט – אולי לכך אבא שלך התכוון?

 2. בן הגיב:

  מיתוס שיוצר מציאות חלופית.. ממליץ בחום על "עיר לבנה עיר שחורה" פורש את כל התהליך של קביעת גבולות העיר "האמיתית" ייסודה ותושביה, לא מומלץ למי שמאוהב בבועה ופוחד מפיצוצה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>