זאת לא השאלה

הבוקר התפרסמו תוצאות סקר הנוגע למאבק הרוכבים נגד העלאת תעריפי ביטוח החובה. למי שלא יודע, ביטוח החובה לטוסטוס שלי עומד על קרוב לארבעת אלפים ש"ח. ביטוח החובה למכונית, פחות מחצי. המדינה עומדת להעלות את התעריפים הללו עוד יותר. הטענה היא שרוכבי האופנוע מעורבים בהמון תאונות.

אז הסקר אמר שהציבור מפרגן לרוכבים, אבל לא מוכן לסבסד את ביטוח החובה שלנו במחיר ביטוח הרכב.

אבל האם זו השאלה האמיתית?

אני עדיין זוכר את שיעורי הנהיגה שלי על אופנוע. את הטסט עושים אחרי שבוע שלם של שיעורים, בהם רכבתי במגרש חניה הלוך ושוב על פס לבן, ועשיתי שמיניות בתוך מרובע. למה? כי הטסט הוא נסעיה איטית לאורך פס לבן, ועשיית שמיניות. לנסיעה על כביש הוקדשו לא יותר מ30 דקות במשך כל לימודי הנהיגה שלי. המורים לא טרחו לתת רגע אחד מסכן להסברים של התנהגות על כביש, או ללמד אותי דבר מהדברים החשובים. לא שאסור להשתמש בבלם הקדמי בכוח שלא להתהפך, לא איך להשתלב בתנועה שלא אהרג, לא איך נמנעים מהחלקות בכביש רטוב.כמו במבחני הבגרות בבית הספר, בית הספר מכין אותך לבחינה ולא מלמד אותך את החומר. אז כולם עוברים טסט, ואף אחד לא יודע לנהוג.

את אותם שיעורים מקבלים בני 16 שבהוויתם טיפשים. לא באשמתם, אלא כי בגיל 16, רכב זה צעצוע. אתה מספיק צעיר לחשוב שאתה לא יכול למות, ואתה נוהג כמו במשחק מחשב. ואז חלק גדול מהם הולכים לעבוד בשליחויות. משלמים להם להגיע כמה שיותר מהר ליעדם. ברצינות. אני זוכר איך הייתי נוהג באוטו, ויודע בדיוק למה ההורים סירבו לתת לי לעשות רשיון כשהייתי צעיר. ואני זוכר כמה תאונות עשו חברים שלי שהיו להם אופנועים. איכשהו רק אצלנו אופנוע זה כלי עליו טסים כמו מטורפים, במקום להתייחס אליו כמו אל כלי שמביא אותך הביתה. סעו לביקור קצר באיזו עיר אירופית, ותראו איך אופנועים גדולים ומרשימים נוסעים לפי החוק, משתלבים בזהירות בתנועה, ומצליחים איכשהו להתחיל לנסוע בלי להחריש את כל הסביבה.

motorcycle___cartoon_2

במקום להעלות תעריפי ביטוח, פשוט צריך ללמד אנשים לנהוג. בכנות, גם נהגי הרכב בארץ ברמה נמוכה. אבל אם במקום לחרוש שמיניות היו מסבירים לצעירים איך לנהוג, ומלמדים אותם השתלבות נכונה ובטוחה במרחב כלי הרכב, היו פחות תאונות.

פחות תאונות היו מורידות את תעריפי הביטוח, כמו גם חוסכות בחיי אדם.

אבל אולי זה רק אני חושב ככה.

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

2 מחשבות על “זאת לא השאלה

  1. טל הגיב:

    שירי אומרת שכשאתה עושה רישיון בגיל 16 אז כן לוקחים אותך לכביש ואת ההנחות שאתה כותב עליהם עושים רק למי שיש רישיון לפחות 5 שנים.

    אבל אני עדיין חושב שאתה צודק במובן מסוים, בגלל שגם המעבר מרכב לקטנוע הוא לא פשוט – לפעמים אפילו להיפך, דווקא מי שהתרגל לחשוב כמו מכונית יהיה לו קשה יותר לשנות את הגישה

  2. admin הגיב:

    השינוי במעבר הוא גדול מאד.
    ואם לוקחים את הילדים האלה לכביש, אז אני באמת כבר לא יודע מה לעזאזל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>