הכל עובר עליך וקקה בידיך.

מערכת היחסים שלנו עם טורקיה היא סיפור מעניין. מדינה מוסלמית גדולה שמוכנה בשמחה להיות איתנו בקשר הדוק. תיירות משגשגת, סחר, יחסים דיפלומטיים, אפילו סחר בנשק. השלום הכי חם שדימיינו עם מצרים וירדן לא מתקרב למה שקורה עם טורקיה על אמת.

משהו פה כנראה לא בסדר. הם העיזו לתת לתכנית טלוייזיה לצייר אותנו באור שלילי. אני תוהה, איך הממשלה שלנו היתה מגיבה אם מדינה כלשהי היתה דורשת להסיר תכנית טלויזיה ישראלית מערוץ שתיים? הרי לממשלה אין כזה מנדט. חופש הביטוי, וכל השטויות האלה.

אז איך ממשל נאור, מתקדם, ונבון פותר את הבעיה?

כזכור, שיחת הנזיפה התקיימה על רקע הנחיה מפורשת של שר החוץ אביגדור ליברמן ורצון להשפיל את השגריר הטורקי. בסיום הפוטו-אופ שבתחילת הפגישה עם השגריר אמר אילון לצלמים בעברית: "שימו לב שהוא על כסא נמוך ואנחנו על כסאות גבוהים, שיש רק דגל ישראל על השולחן ושאנחנו לא מחייכים".

ambכן רבותי. הוא יושב על כסא נמוך יותר. והם לא מחייכים. הם יצאו גברים כמו ארנולד שוורצנגר. הם הראו לו מה זה. אני בעל כורחי נזכר בימי הרחוקים בבית הספר היסודי. היה שם ילד מעצבן שהיה מציק לי ותוקע לי אצבע בפנים, קרוב קרוב אבל לא נוגע, ורק אומר "לא נוגע לא נוגע לא נוגע". זה היה מציק נורא.

להתנהגות הבוגרת הזו היה מחיר, וטורקיה הודעה שלא משפילים שגריר שלה כמו בגנון. התנצלויות כאלה ואחרות הוחלפו, אבל אין ספק שככה מנהלים מערכת יחסים עם מדינה קרובה ושותפה איזורית חשובה.

למה לעזאזל הדני איילון הזה לא הולך הביתה??

מצד שני – מינינו שר חוץ חזק. הוא שם להראות לעולם איזה גודל של צ'ופצ'יק יש לנו. ביקשתם, קיבלתם.

5 מחשבות על “הכל עובר עליך וקקה בידיך.

 1. admin הגיב:

  צחי אתה חושב שהממשלה הטורקית החליטה להכנס בנו במין גרסה מודרנית של פוטוקולי זקני ציון?
  אנחנו זועקים ששכנינו לא מאפשרים תקשורת חופשית, ואז צועקים על הטורקים לצנזר את הטלויזיה שלהם?
  צריך להחליט.
  אגב, לא כל מה שמתפרסם פה בארץ עושה טוב לכלל עמי עולם.

 2. צחי לונט-לוי הגיב:

  יובל, על זה יש לי שני דברים לומר:

  1. ראש ממשלת טורקיה די הביע את דעתו לגבינו בפומבי, מעל בימות העולם, ודי שלא בצדק. אפשר להוסיף על זה את הביזוי שלו לנשיא מדינתינו פרס בדאבוס, אבל מי סופר. אנחנו די קיבלנו את זה באהבה ונתנו את הלחי השניה לסתירה הבאה כמו נוצרים טובים.

  2. אמרתי כבר שהם התחילו? :-) אם קבר משחקים בקקי אז עד הסוף.

 3. טל הגיב:

  אני חושב שהם קצת חייכו לעצמם, דווקא. מהסוג שאתה מנסה להסתיר כדי לא לצאת אדיוט, אבל בכל זאת יוצא החוצה.

  אגב – סדרת הטלויזיה הטורקית מזכירה לי את הספרים של חסמב"ה ודנידין. היא מציגה אותנו כמו שאנחנו הצגנו את הערבים בספרות הזו שעליה גידלו את הדור שלי ואולי גם את הדור שלפניו ואולי גם קצת את הדור הנוכחי אם הם היו קוראים ספרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>