עשן בעיניים

כתבה שהתפרסמה בויינט תפסה את עיני ושיעשעה אותי. לפי הכתבה הזו,ואני מצטט : "ממוצע ה-IQ לאלה שאינם מעשנים היה 101, בעוד שה-IQ לאלה שהחלו לעשן לפני הגיוס עמד על 94 בממוצע. רמת ה-IQ החלה לצנוח ככל שעלה מספר הסיגריות שעישן הנער ליממה: אלה שעישנו עד 5 סיגריות ליום היו בעלי רמת IQ של 98, בעוד שאלה שעישנו יותר מחפיסה היו בעלי מנת משכל של 90 בממוצע."

המחקר בדק מעל 20 אלף צעירים ישראלים לפני גיוס. "על פי ההערכות, אלפי הרעלנים המצויים בכל סיגריה פוגמים ביכולת השכלית באמצעות פגיעה בכלי הדם ובאספקת החמצן לגוף ולמוח. בתוך כך גורמת הסיגריה להצטברות רדיקלים חופשיים הגורמים לנזק בלתי הפיך לתאי המוח, מה שמשפיע ככל הנראה גם על מנת המשכל."

קל, משעשע, ואני מאד חדור מוטיבציה לומר שהעסק ברור תעשנו ותהפכו לטמבלים. אפילו נשמע הגיוני שמערכות הגוף העדינות נפגעות מזה שאנחנו שואפים רעלנים. אז לפני כל מילה אחרת – די לעשן כבר!!!

smoke2v

אבל בכל אופן – אין מילה אחת במאמר הזה שמדברת על סיבה ומסובב. אין בכתבה פסקה שמסבירה שמצאו מה הדבר שגורם למות התאים האפורים. נראה על פניו שיש פה משהו שדומה קצת לדאטהמיינינג. עצם העובדה ששני דברים קורים במקביל, לא אומר שיש קשר ביניהם בהכרח. לדוגמה – צופה מהחלל החיצון שצופה בנהגים עלול לחשוב שעצם הידלקות האור האדום גורמת לנהגים לדחוף אצבעות לנחיריהם. שהרי – הופעת האור האדום מקדימה את הטכס הזה בקרב כה רבים מהנהגים.

traffic-21

אני לא יודע מה היה בדיוק במחקר, שכן מספרים עליו בקצרה, ואני מניח שגם אם וידאו את הקשר המוחלט, בין עישון והיטמטמות, הרי שזה לא יגרום לאנשים לעשן פחות. אבל, אני מוכן להצע גם קשר הפוך – ייתכן שפשוט התבלבלו בין סיבה ומסובב. ייתכן שככל שהאיי קיו נמוך יותר, ככה קלה יותר הנטייה של אנשים להצית מקלון מלא רעל ולשאוף חזק חזק. שיהיה לבריאות :)

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.


2 מחשבות על “עשן בעיניים

  1. טל הגיב:

    מעניין אם אפשר להשליך את ההיגיון על זה גם על המחקר שקבע שמעשנים הם אימפוטנטים. אולי אצל אנשים שחווים תיסכולים מיניים יש יותר דחף לעשן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>