רק תנו לי להסביר

כל הזמן הזה חייתי באשליה.

חשבתי שהבעיה היא הכיבוש. חשבתי שהבעיה היא זכויות האדם שנרמסות לעיתים. חשבתי שהבעיה היא התמודדות עם קונפליקט בן עשרות שנים, הבניה, המאחזים, עליית הלאומנות והגזענות. חשבתי אולי זה מחול הדמים שלא נגמר. חשבתי שזה פנאטים דתיים או סתם משוגעים שקובעים פה את סדר היום וגוררים אותנו לעוד ועוד אלימות.

בסוף השבוע, חשבתי לתומי שסטירת הלחי המצלצלת שהממשלה שלנו הגישה לביידן היתה הבעיה (הודעה על בניית אלפי בתים בזמן שהוא בא לפה לבקר בזמן שאנחנו כביכול בהקפאת בנייה). אבל טעיתי. הבעיה היא חוסר בהסברה.

בעוד שגריר ישראל בארה"ב אומר שאנחנו במשבר במערכת היחסים עם ארה"ב שכמוהו לא נראה זה 35 שנה, המדינה מגיבה בקמפיין הסברתי. זה לא שהאמריקאים כועסים על הבנייה. הם כועסים כי הם לא מבינים אותנו. עובדה: "הקונסולים התבקשו להבהיר כי לישראל לא היתה כל כוונה לפגוע בסגן הנשיא ביידן וכי מדובר בתקלה של פקידים זוטרים במשרד הפנים שנבעה מחוסר תיאום בין משרדי ממשלה." איזה פשוט, כל טמבל יבין שזה כל הסיפור. אין באמת על מה לכעוס.

הבעיה, רבותי, אינה מעשים אלא מילים. עובדה. אייפא"ק, השדולה היהודית אמרו אתמול "ההצהרות האחרונות של ממשל אובמה בנוגע ליחסים בין ארה"ב לישראל מעוררות דאגה חמורה, אייפאק קוראת למששל לנקוט אמצעים מיידיים כדי להפיג את המתח עם המדינה היהודית". אייפאק רוצה שהממשל יפיג את המתח שכן הבעיה פה היא הדברים, המילים הזועמות של הממשל. לא הבנייה. לא המקלות בגלגלים שאני ראיתי בפני כל התקדמות מדינית.

בכתבה נאמר עוד שפול ריכטר מלוס אנג'לס טיימס כתב ש"ההחלטה גררה ביקורת מוושינגטון בלשון שאפילו איראן וקוריאה הצפונית זוכות לשמוע לעתים רחוקות בלבד". אבל אני רגוע. אחרי שתי עונות של הריאליטי "השגריר" שעשינו פה, אנחנו מסודרים בהסברה. כל זמן שחששתי שהבעיה היא שהמדינה שלנו יצאה מדעתה, ואנחנו צריכים לפעול, הרי שהיתה בעיה. לפנות התנחלויות, לעשות משא ומתן מדיני, לחתום על הסכי שלום, זה בלאגן.

איזה מזל שאני טיפש, ושכל מה שצריכים זה הסברה.

weird-al-yankovic-dare-to-be-stupid

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

30 מחשבות על “רק תנו לי להסביר

 1. טל הגיב:

  אני חושב שזה תלוי איזה עיתון קוראים. בישראל היום המצב נראה לא רע בכלל כל עוד ביבי ראש ממשלה.

 2. admin הגיב:

  כן
  הניוזלטר של מועדון המעריצים של ביבי הוא הקו שאני רוצה ליישר עם המציאות.

 3. יוסי הגיב:

  ללא ספק אתה טיפש גדול
  הרי פינינו התנחלויות, עשינו משא ומתן מדיני, וויתרנו על הכל, אפילו חתמנו על "הסכמי שלום"

  ומה קיבלנו, אידיוט ????

 4. admin הגיב:

  אז בתגובות כאלה אתה שואל את עצמך אם להשתמש בכפתור המחיקה :) אבל לא. אשא בגאווה את תגובת הנאצה הראשונה שלי. מה גם שהיא כזו פרוה.

  יוסי, אם אי פעם תשוב לפה – אתן לך ליהנות מהספק שפשוט לא התמחית בהבנת הנקרא. ביום אחר נדון במיתוסים אחרים, כמו סנטה קלאוז, פיית השיניים, ו"ויתרנו על הכל". אלה טיעונים שעליהם לא דיברתי, אליהם לא התייחסתי. הרי לא רלוונטי אם הבאת לכל פלסטיני אי בקריביים ופנסיה תקציבית. המצב כרגע גרוע בשבילינו.
  אמרתי דבר פשוט: יש לנו בעיות אמיתיות וקונקרטיות, והמחשבה שהתשובה לכל זה היא הסברה בתפוצות היא טמינת ראש בחול במקרה הטוב, ואימבסיליות אימפוטנטית במקרה הרע. ואני לא חושב שהממשלה הנוכחית שלנו מוצלחת, אם להיות עדין. אולי עכשיו אני מבין את זעמך. הרי בטח הצבעת להם.

  אה, ואל תקרא לי שוב אידיוט. רמת שיחה כזו של ילדים בני 6 פשוט לא מעניינת.

 5. אריאל הגיב:

  יובלי,
  לא נעים לי, אבל אני נוטה להסכים עם האימפוטנט האימבסיל.
  פינינו התנחלויות, הגענו להסכמה כמעט בכל רחבי הקשת הפוליטית לויתור על הכל ול"שתי מדינות לשני עמים", לפחות הצהרתית, עשינו שלום עם מצרים ועם ירדן, ומה קיבלנו? כלום.
  הימין הקיצוני רק מתחזק, מקצין, מתלהם ומתגזען יותר ויותר, תוך התעלמות מוחלטת מהדילוגים המטאוריים לכיוון הפרגמטי של אחרוני הרוויזיוניסטים.
  העולם זז קדימה ובתגובת נגד פסיכוטית, יותר מחצי מדינה בורח אחורה.
  הבעיה האמיתית שלנו היא לא הסברה ולא פינוי התנחלויות ולא וויתור על אחוז כזה או אחר של שטחי הגדה. הבעיה האמיתית היא העובדה שיש נתח הולך וגדל באוכלוסיה הישראלית שנמצא בדיסוננס מטורף עם עצמו.

  השמאל חטף הרבה מכות בשנים האחרונות ואין היום באמת כח סויציאליסטי ליברלי רודף שלום במפה הפוליטית הישראלית. אבל בימין המצב גרוע משמעותית. כל מה שנשאר שם זה שנאה תהומית לשמאל, לתרבות, למחשבה רציונלית. האויב המיידי של יוסי וחבריו הוא כל מי שמעז להעביר ביקורת על המדינה, ליצר משפטים קוהרנטיים או חלילה להיות שייך ל"אליטה". אפילו אם אתה מתנחל ואז יש לך ערבים בחצר האחורית, הם לא באמת האויב, הם יותר סוג של חיית מחמד או מטווח. הסכסוך הישראלי-פלסטיני עבור חלק גדול מהאוכלוסיה הוא רק תירוץ למלחמת תרבות על דמותה העתידית של מדינת ישראל.

  אם אין סכסוך ואין ערבים לשנוא ואי אפשר להאשים את השמאל בהכל, מה נשאר ליוסי? פתאום הוא סתם איש חסר חשיבות שמעביר את חייו חסרי המשמעות בעוד מסביבו מפענחים את הגנום, משחזרים את המפץ הגדול ועושים סרטים בתלת מימד. אז עדיף לחיות בתוך הבועה שלך ולצעוק על שמאלנים שהם אידיוטים. זה לפחות עושה נעים. וזה בטח עוזר להדחיק דחפים הומו-אירוטיים חבויים.

  בתוך הבועה המעוותת הזאת, זה בסדר לבנות חומות על בתים של אנשים, זה בסדר לירות זרחן, זה בסדר להשתמש בהשפלה ככלי דיפלומטי. ואם הכל בסדר, כל מה שנשאר זה רק להסביר לעולם. הם פשוט לא מבינים, אתה מבין?

  יוסי, אתה קקי ופיפי ושילשול.

 6. יוסי הגיב:

  חבורה של מפגרים שמאלנים, אתם חושבים שאם תדברו בשפה ציורית וגבוהה תוכלו להתעלם מהעובדות ולהציג את מי שכן מתייחס אליהם כפרימיטיבי ?

  מאיפה אתם ממציאים את כל הזבל שאתם כותבים פה ?

 7. admin הגיב:

  אוי יוסי יוסי
  אתם, זה אני והתולעים שלי. אני כותב לבד.
  אגב – "מי שמתייחס אליהן" ולא "אליהם", הייתי חייב לתקן, מתבקש :)

  לא. אני לא מתעלם מהעובדות. אני חושב שאתה זה שחי בסרט.
  מדיניות האלימות והעובדות בשטח לא מעלימה את עשרת מיליוני האנשים שחיים תחת הכיבוש שלנו.
  כל יום שעובר המצב שלנו בפוליטיקה העולמית מסתבך ומדרדר, תיכף נהיה מצורעים כמו דרא"פ בשנות השמונים. אתה לא רואה את זה? לסין מותר דברים שלך אסור. זה לא פייר אבל זה המציאות.
  הקונפליקט רק נהיה יותר גרוע, ואנחנו עוד חושבים שאלימות תפתור את זה?
  ואנחנו? מבזבזים זמן, שורפים את הקרדיט שלנו בצעקות שכל העולם אנטישמי, סוטרים לסגן נשיא ארה"ב בפנים כי אנחנו כל כך חכמים, וחושבים שהסברה זה מה שחסר לפתור את כל הבעיות.

  ה"זבל" שנכתב פה הוא תוצר של המחשבה שלי. נסה להשתמש בכלי הזה מידי פעם, ולקרוא את מה שאני כותב – ולהגיב עניינית במקום להגיב בקקי פיפי, ואולי אני לא אחשוב שאתה ניאנדרטל.

 8. יוסי הגיב:

  טמבל, אתה לא שם לב שככל שאנחנו מוותרים יותר המצב נהיה גרוע יותר ?
  אתה לא שם לב שההתדרדרות המסיבית התחילה אחרי ביזיון אוסלו ?

  ככה זה, כשאתה מתנהג כמו סמרטוט – זה בדיוק היחס שאתה מקבל.

  כשאתה לא פותח במסע הסברה שמציג את העובדות בשטח, שמוכיחות שהערבים הם נאצים מוצהרים – העולם מאמין לשקרים של הערבים ושותפיהם בשמאל.

  כשתתעלה מעל רמת החשיבה של פיפי קקי, אולי תתחיל להתקרב לליגה שבה תהיה ראוי להתווכח איתי.

 9. admin הגיב:

  יוסי.
  ניסיתי להסביר ולהיות תרבותי. ניסיתי להתאפק. אבל אתה באמת הצרה, הרעל והמכוער שיש לנו פה במדינה.

  אני לא מתווכח איתך, נסיתי לנהל דיון מעניין, כי לא אתה ולא אני לא ראשי ממשלה ןלכן לא נוכל ממש לפעול בהתאם למדיניות החוץ שלנו. ברור לחלוטין שאתה לא בשל נפשית או מנטאלית להבין טיעון ולענות עליו אחרי מחשבה בצורה עניינית. לא עשית את זה פעם אחת בכל השרשור הזה.

  למען שאר קוראי, אם עוד נשארו אנשים בשלב זה של הדיון – הנה דעתי בכל אופן על גיבוב השטויות שלך.

  ההידרדרות היא תהליך בלתי פוסק. אלהים יודע איפה היא החלה, אבל אוסלו היה הדבר הכי קרוב לשלום שהצלחנו לעשות עם הפלסטינים.
  אני לא מתנהג כמו סמרטוט משום בחינה. הכי קרוב לזה – זה שאני לא מקלל אותך בחזרה, וזה פשוט כי אני מסרב לרדת לרמה שלך. אבל יותר לעניין, מדיניות ה"הערבים מבינים רק כוח" היא לא פתרון לסכסוך. אז מה אתה מציע. שלושים שנה אני מחכה לשמוע מה הפתרון של הימין למצב חוץ מלשלול כל מהלך שהשמאל מציע. בחייאת שמישהו יספר לי.
  העובדות בשטח הן מאד בעייתיות, כי אתה נחשב הכובש, אתה הצבא והם הילדים שמצטלמים נהדר. אתה בונה גדרות וחומות, אתה זה שמפלה למי מותר לנוע בשטח לפי יהודי/ערבי. לא בטוח שאתה רוצה להזכיר את הנאצים בשלב זה, כי זה בסוף יחזור לך בהפוכה.

  לא חושב שיש לי הרבה כוח להגיב עוד לטיעונים המרתקים שלך, יש לי הרגשה שרק אם יוציאו לי אונה, אשתה לשכרה ואז אדפוק את הראש חזק בקיר, אצליח להתקרב לליגה בה אתה מתווכח איתי. :)

  אריאל, עצוב לי לראות כמה אתה פסימי, אבל יש בזה משהו…

 10. יוסי הגיב:

  איזה ניסית להסביר ? איזה ניסית להיות תרבותי ? אתה שפוי ?
  לכתוב הזיות שמאלניות תלושות מהמציאות זה לא תרבותי, זה מצריך אשפוז דחוף באברבנל

  אתה ושכמותך הם הצרה הגדולה של האומה, שהביאו לפה חבורה של טרוריסטים מתוניס שלאחר מכן אכן התברר שמטרתה היתה שיטת הסלאמי ולא יותר, שלא התכוונה מעולם לעשות שלום עם ישראל אלא לחסל אותנו בשיטת השלבים
  ולזה אתה קורא דבר שקרוב לשלום ? אז מה זה אצלך דבר שקרוב למלחמה ?

  בטוח שהפתרון של השמאל – נסיגות והתרפסות, מתן פרסים והטבות לטרוריסטים – הוא אסון, זה כבר הוכח פעמים רבות – הרי מאז שהתחילו ללכת בדרך השמאלנית המצב רק נהיה חמור יותר.
  דווקא בתקופות של שלטון הימין, שבהן הוכה הטרור הערבינאצי – היה שקט הרבה יותר
  אי אפשר להתווכח עם עובדות, גם עם תשתמש במונחים כמו הדיסוננס הקוגנטיבי של האחוסטפת החרמטיבי תמשיך לצאת מטומטם …

  נראה לי שהוציאו לך כבר מזמן את 2 האונות, ושאתה שיכור תמידית, שאת הראש דפקו לך בקיר מיד אחרי הלידה ללא ספק
  אולי זה מסביר למה אתה כל כך מתחת לליגה שלי

 11. יובל אדם הגיב:

  יוסי – מספיק.
  אתה לא מנהל איתי שום דיון. הג'ורה שלך מוציאה רק רפש, חלאס.
  שלילה של כל מה שזז היא דרכו של הימין, ואני חוזר – עוד לא שמעתי פתרון אחד מעודי, שמוצע על ידי נציג שלכם.
  מדינת אפרטהייד? השמדת עם? מה אתה מציע לפתור את הבעיה? אני אשמח לשמוע.
  אבל אזהרה אחרונה: דבר כמו בנאדם, או שההערות שלך יימחקו.

 12. יוסי הגיב:

  יובל אדם – מספיק
  אתה לא מנהל איתי שום דיון, התת רמה שלך מוציאה שם רע אפילו לשמאלנים.
  תמיכה בכל מה שמנסה להרוג יהודים היא דרכו של השמאל – עוד לא שמעתי פתרון נורמלי אחד (הקמת מדינות טרור לצידנו והשמדת ישראל היא, אני חוזר, זה לא פתרון נורמלי) – שמוצע על ידי נציג שלכם.

  מדינת אפרטהייד עם זכויות יתר לערבים ? השמדת העם היהודי ע"י המחבלים הנאצים שהבאתם ? מה אתה מציע לפתור את הבעיה ? הרי השיטה שלכם נכשלה וגרמה לנרצחים רבים ("קורבנות השלום") …
  למה לא להעניש את הטרוריסטים ותומכיהם, ולמחוק אותם מעל פני האדמה בדיוק כפי שמחייב החוק הבינ"ל, ואז לדבר עם המתונים שאולי יש שם ? לא ברור לך שאם רבין היה ממשיך במסורת וועידת מדריד, לדבר עם ההנהגה המקומית במקום להביא את הרוצחים מתוניס, הכל היה נראה אחרת ?

  אם אתה לא מסוגל להתמודד עם טיעונים ריאליים, ומתעקש להמשיך לכתוב את ההסתה שלך פה – אתה מוזמן למחוק מה שבא לך, במיטב מסורת השמאל להתעלם מהעובדות ולסתום פיות.

 13. יובל אדם הגיב:

  תפיסת העולם הדיכוטומית של "או שאתה איתנו או שאתה נגדנו" לי אישית נראית רדודה. חבל שכל כך קשה להבין שלבקר את מהלכיה של המדינה לא בא משנאת המולדת אלא מאהבתה. אם אתה באמת חושב שאני רוצה בהשמדת המדינה באמת המצב אבוד.

  מה אני מציע? אני מציע תקווה. אבל לא כססמה. אני טוען שייאוש, חומות, רעב מייצרים שנאה ואלימות. שאם היינו נותנים להם תקווה, עבודה, פרנסה, יכולת לחיות חיים בכבוד, אזי מרבית האוכלוסיה היתה מעדיפה, כמונו, לחיות את החיים בשקט. אז, כשיש להם מה להפסיד, כפי שהי לא מזמן, היתה גם עזרה מצידם בלעצור את המשוגעים. ומשוגעים יש משני הצדדים.
  אני מציע -ושוב לא כססמה, לחתוך כבר ולבצע את מה שראש הממשלה אומר. שתי מדינות לשני עמים. המתווה כבר הוסכם, קווי 67 הם הקו הכללי, עם תיקונים. פתרון שמקובל על הליגה הערבית, על הקהילה הבינלאומית, וישאיר אותך עם רוב יהודי בישראל, דבר שככל שאתה יותר לאומן ימני יותר חשוב לך.
  אני מציע לך פתרון שיהיה מקובלת על העולם, ופתרון שאם נדחוף אליו, יוציא אותנו מהפינה החשוכה אליה נתקלנו בה.
  אני לא מבטיח גן עדן מחר, המצב קשה. אבל אני משוכנע שבסוף הפתרון ברור לכולם. והשאלה כמה אלימות ושנאה נבנה בינתיים.
  להמשיך ולהכות בהם מייצר דורות של אנשים ששונאים אותנו, לא סוף לסכסוך. זו הצעה.
  לא ענית לי איך אתה פותר פה את המצב. רק כתבת מה השמאלנים עושים לא טוב.

 14. יוסי הגיב:

  נו אבל ניסינו את זה כמה וכמה פעמים – נתנו להם כמעט הכל, וקיבלנו רק טרור הולך וגובר בתמורה.

  מה שאצלנו נחשב משוגע, אצלם נחשב גיבור לאומי.

  להמשיך להכות בהם מלמד אותם שיש מחיר לטרור, להמשיך לצ'פר אותם בתמורה על רצחנותם מלמד אותם ששווה להמשיך בטרור

  ועניתי לך בדיוק איך אני פותר את המצב, בתגובה הקודמת …

 15. admin הגיב:

  כמה דברים, עכשיו שהדיון נהיה יותר ענייני ופחות אישי :)

  ראשית, ללא ספק שני הצדדים עשו פאשלות, ולא חפים מטעויות. אני לא עראפאת, ואני לא חושב שהוא צדק כשלא חתם על מה שהציעו לו. אני וודאי לא מדבר בשמו. אבל אין מה לעשות אלה השכנים שלנו וצריך להמשיך לנסות.
  אם תסתכל איך אנחנו מנציחים את מורשתו של גנדי, או הספרים שיוצאים להלל את ברוך הגבר, תבין שלמסתכל מבחוץ, אפשר לטעון שגם אנחנו קדשים את המטורפים שלנו. חיים תחת הכיבוש קרוב ל10 מליון איש. רובם המכריע רוצים פשוט לחיות בשקט, אבל כן, זו תרבות עם הרבה אלימות ומרירות, שהרבה מהן תוצר של 40 שנות כיבוש (אוהב אותם או לא, אתה חייב להודות שהחיים שם קשים וללא ספק מייצרים ייאוש ואלימות).
  אני אתן לך אנלוגיה לא פשוטה בנושא הזה – כשחיינו תחת הכיבוש האנגלי הפעלנו מטעני חבלה, רצחנו חחילים בריטים, והיות יש בתל אביב מוזיאונים שמקדשים כגיבורים את האנשים האלה. אז נכון שהאלימות היתה פחות נוראית בד"כ, אבל מה ההבדל בגדול? הפעלנו טרור להשתחרר מכיבוש והלוחמים הללו היו גיבורים כנגד האויב שלנו. שלא ישתמע שאני מפרגן לטרור. זה זוועה. אבל כולנו מקדשים את לוחמי החופש שלנו.

  להמשיך להכות במי שבא להורגך זה אמצעי, זה לא תכנית מדינית שתפתור את המשבר. קשה לי שהימין מכה טוב מאד, אבל לא יודע להתקדם במישור המדיני. אי אפשר לדבר על שתי מדינות ובמקביל לאשר עשרות אלפי בתים בשטחים שאתה אמור למסור. הימין היום כולו עסוק בלדבר על ה"איום הדמוגראפי" בצד אחד, ובצד שני להמשיך לבנות בתים בשטחים בצורה שלא תאפשר לעולם לעשות את ההפרדה.
  לכן אני אומר שאין לכם פתרון. הכי קרוב שהגעתם זה להמשיך לדבר על המתווה שג'נווה כתבו לפני עשור, ולא להעיז לחתום על הצ'ק.

 16. יוסי הגיב:

  1. כמו שהזכרתי מקודם, אצלנו תומכי גולדשטיין הם מיעוט קיצוני – ולעומת זאת אצלם חנכו אתמול (באופן רשמי, ממשלתי) ככר ברמאללה ע"ש טרוריסטית בכירה.
  נראה שמבחינתך זה אותו דבר, בעיה קשה בתפיסת המציאות.

  2. הרצחנות הערבית לא התחילה ב1967, וגם לא ב1948, אלא הרבה לפני – לא היה שום כיבוש, ולמעשה גם עכשיו אין (לפי החוק הבינ"ל שטחי יו"ש אינם כבושים אלא במעמד לא מוגדר).

  3. איך הגעת ל-10 מיליון תחת כיבוש ?

  4. הלח"י והאצ"ל חיסלו חיילים בריטיים (אתה כמובן קורא לזה רצח, למרות שמדובר בחיילים / פעילות צבאית נגד מטרות צבאיות – עוד בעייה קשה בתפיסת המציאות) – וגם זה כסוג של תגובה על שיתוף הפעולה של הבריטים עם הרצחנות הערבית.
  אתה איכשהוא משווה את זה לטרוריסטים הערבים הנוכחיים, שפוגעים במכוון באזרחים ומבצעים את פשעיהם מתוך בתי חולים וכד' – בעיה קשה שלישית בהבנת המציאות.

  5. להמשיך לחסל את פושעי המלחמה הפלסתינים לסוגיהם זה מחוייב המציאות, כל עוד הם בחיים שום תוכנית מדינית לא תוכל לצאת לפועל – כפי שהוכיחו נסיונות רבים לקדם תוכניות מדיניות איתם מאז חרפת אוסלו.

  לכן אני אומר שהפתרונות שלכם הם בדיחה עצובה, שגורמת להרוגים רבים – בשני הצדדים. אתה לא יכול לנהל מו"מ עם פושעים רצחניים שמצהירים בגלוי שאין להם שום כוונה לקיים את חלקם.
  כמו שציינתי מקודם, כשיהיה עם מי לדבר – אחרי הדברת הטרור – יהיה אולי גם על מה לדבר.

  4.

 17. יוסי הגיב:

  רק כדי להקדים תרופה למכה -
  סעיף 2 בתגובה הקודמת זה "בעיה קשה שניה בהבנת המציאות" …

  (:

 18. admin הגיב:

  לנו יש בפרלמנט פשיסטים גזענים, הצעות חוק בענייני טרספר וחוקי גזע, ואני עובר כל ערב מתחת לגשר על שם גנדי. ההבדל בין לוחם חופש לטרוריסט הוא בעיקר השם.
  אם מה שקורה בשטחים זה לא כיבוש, אני חציל. די עם זה. אם אתה רוצה את זה, תיקח. תן למי שחי שם אזרחות, תן להם זכות בחירה. אם זה לא שלך, תתן להם את זה,ותן להם למשול בעצמם.
  10 מיליון? פלוס מינוס. אולי פחות. האמת היא שלאף אחד, כולל הפלסטינים אין מושג אפילו כמה אנשים חיים שם.
  לגבי 4, אמרתי מפורשות שהפעילות של תנועות המרי נגד הבריטים היו פחות זוועתיות. אבל העובדה היא שהרגנו, רצחנו, קרא לזה מה שתרצה, לשחרור המולדת. בזאת, אין הבדל. הנקודה שלי היתה שכל עם כובש קורא ללוחמיו לוחמי חופש, וכל עם כובש קורא להם טרוריסטים. אם המאבק מצליח הם נהיים חברי פרלמנט, אם הוא נכשל הם מקוטלגים כטרוריסטים ונמקים בכלא. זה בעיקר מבחן התוצאה.

  הנקודה האחרונה שלך הכי מוזרה לי. מתי ואיך אתה חושב שתבער את נגע הטרור? להמשיך לירות בהם, להפציץ אותם, לכלוא אותם עם החומה לא נראה שעובד. דורות חדשים של אנשים יותר קיצוניים רק ממשיכים לבוא. על כל אדם שאתה הורג, אתה הופך את הידלים והאחים שלו לקיצוניים יותר ומייצר מתאבדים חדשים. על זה דיברתי כשאמרתי שהנשק הכי טוב אסטרטגית הוא התקווה.
  כל זמן שאתה רק מכה ומשפיל ומרעיב אותם, אתה דוחף אותם לאמצעים נואשים. אם לכולם היה בית, עבודה, משפחה, ותקווה לילדים שלהם לעתיד, הם לא היו מתאבדים כל כך מהר.
  ברור שצריך להלחם במי שבא היום להורגך. אבל מדיניות האלימות לבדה לא תפתור כלום. והמשך היד הקשה שזה סמן ההכר של הימין, רק מייצר עוד טרוריסטים.

 19. admin הגיב:

  אבל אז זה הופך את 4 לבעיה שלישית קשה בהבנת המציאות. לדעתי צריך לנסח הכל מהתחלה.

 20. יוסי הגיב:

  בהחלט, יש חברי כנסת שמאלנים וערבים רבים שמוכיחים יום יום שהם גזענים פשיסטיים.

  חילופי אוכלוסיות זהו פתרון מקובל בעולם, כך שאני לא מבין מה הבעיה שלך עם גשר גנדי.

  מה שקורה בשטחים זה לא כיבוש אלא הגנה עצמית מחוייבת המציאות, ואנחנו נוהגים באיפוק כמעט על אנושי לעומת מה שהחוק הבינ"ל מאפשר.
  תבדוק באינטרנט לגבי מתכונים לחצילים, נראה לי שתצטרך לבחור אחד בקרוב.

  הכובש הערבי בא"י קורא למחיקת ישראל, ולמחבלים שלו גיבורים לאומיים.
  הם מצהירים בגלוי שפניהם אינם לשלום, כזכור. בדיוק כפי שעשו גם בתקופת ביזיון אוסלו.

  דווקא ביעור הטרור הלך לא רע עד ששוב באו השמאלנים והפסיקו אותו קצת לפני שהוא הביא לתוצאות אמיתיות, והכל ירד לטמיון.
  גם במבצע האחרון בעזה, אם היו ממשיכים עוד שבוע שבועיים הכל היה נראה אחרת.

  כמו שהזכרתי כבר מקודם, כמה פעמים, ניסינו כבר לתת להם "תקווה" – והם טיפחו וחיזקו את הטרור.

  למה אתה ממשיך להתעלם מעובדות כל הזמן – ולדבוק בסיסמאות נבובות שהוכחו כשגויות ?

 21. admin הגיב:

  שנינו מסתכלים על אותו דבר ורואים משהו שונה לחלוטין.
  איך אתה יכול להעביר את חוק האזרחות, ולקרוא לאנשים שמפגינים בעד זכויות אדם פשיסטים? תפתח מילון. להפלות אנשים על פי גזע זה גזענות. חוק האזרחות, כביש 443, זה גזענות.
  האיפוק העל אנושי שלך הוא לא פתרון לטווח ארוך. הוא ססמא. עובדה ששני משפטים אחרכך אתה מבועס שלא נתנו לצה"ל להכנס בהם עוד שבועיים. ומה היה קורה אז? כולם היו מוותרים? ואללה, היהודים האלה ממש קשוחים אז בוא נפסיק. נו באמת.

  הכובש הערבי. מה הוא כובש? להזכיר לך כמה יהודים היו פה לפני מאה שנה? מדינת ישראל הריבונית כבשה את השטחים במלחמה. היא מחזיקה בהם, בלי להחיל עליהם ריבונות.

  יוסי, היה תענוג. יש לי עבודה. גם לך, שכן אני בטוח שגם עוד שלושים שנה תתעסק בלבער את הטרור אם זה תלוי בך.

 22. יוסי הגיב:

  איך אתה יכול לאפשר זכות שיבה לפלסתינים,ולקרוא לפשיסטים שמפגינים בעד זכויות מחבלים "מפגינים בעד זכויות אדם" ?

  להפלות אנשים על פי גזע זה גזענות – לדוגמא, לתת לערבים זכויות יתר ולא לאכוף עליהם את חוקי המדינה זה גזענות. לתת להם לבצע מעשי הסתה ובגידה ללא עונש, זה גזענות חמורה.
  להגיע למצב שהמשטרה לא נכנסת ליישובים שלהם, והם עושים מה שבא להם – זה גזענות.
  כבישים רבים בגדה סגורים לתנועת יהודים, זו גזענות לשיטתך.
  בכביש 443 שוב ביצעו 2 פיגועים בשבועות האחרונים, והחלטות בג"צ הגזעניות שמאפשרות לטרוריסטים ליסוע שם עוד יגרמו לפיגועים נוספים.

  לקרוא לטרוריסטים נאצים 'בני אדם' זה הרבה יותר גרוע מגזענות, כידוע.

  כמה ערבים היו פה לפני מאה שנה ?

  מדינת ישראל הריבונית שחררה את השטחים מהירדנים שכבשו אותם, אולי באמת היה צריך להחיל עליהם את הריבונות ולבצע חילופי אוכלוסין בזמנו (יהודי מדינות ערב כנגד הערבים שישבו ביו"ש).

  בכל מקרה ברור לך שעדיף שאנחנו נבער את הטרור מאשר הטרור אותנו, לא ?

 23. admin הגיב:

  לפי סקר מ1922, היו בארץ כ 600,000 ערבים, ו 80,000 יהודים.

  תגיד לי אתה ברצינות מתייחס להגבלות שהצבא מטיל על ישראלים כגזענות? החלטת בג"צ אולי לא מקובלת עליך, אבל החלטה שאומרת שאין להפלות למי מותר לנסוע על כביש אינה גזענות. אתה פשוט לא מבין מה משמעות המילה, ומשתמש בה כמו קללה.

  "לקרוא לטרוריסטים נאצים 'בני אדם' זה הרבה יותר גרוע מגזענות, כידוע." זה משפט אבסורדי. גם טרוריסט שהיה לובש צלב קרס, עדיין היה בנאדם. ההתייחסות לאחר כאילו אינו בנאדם הוא תחילתו של מדרון תלול, שסופו באמת במשטרים אפלים. גם היטלר היה בנאדם. עצוב, אבל זה לא עושה אותו פחות בנאדם.

  ולעולם לא תהיה לנו ישועה אם תסתכל על הפלסטינים כמשהו אחר. אז היית מבין שאנשים שם בצד שני, ואז היית מבין שאם היית נותן להם לחיות, גם הם היו נותנים לך לחיות. רובם הגדול. בשאר הפסיכים צריך לטפל. אבל פסיכים יש גם בצד שלנו.

 24. יוסי הגיב:

  שוב, אתה מתעלם מהעובדות פעם אחרי פעם -
  נתנו להם הכל, הם יכלו לבנות גן עדן – והם בנו 2 מדינות טרור
  מה עוד צריך לקרות כדי שתבין שאי אפשר לדבר איתם כאילו מדובר בבני אדם נורמטיביים ?
  טרוריסט ערבינאצי אינו בן אדם, הוא חיית אדם – בדיוק כפי שמוריהם הרוחניים הנאצים הגרמנים היו חיות אדם.

  אתה באמת עושה הבדלה בין כביש אסור לנסיעה לישראלים לכביש אסור לנסיעה לפלסתינים ? ואתה עוד אומר שאני גזען ???

  כמה צביעות יש בשמאל …

 25. יוסי הגיב:

  וכמובן אתה מביא סקרים, ו"שוכח" לציין שרוב ההגירה הערבית מכל ארצות ערב החלה להגיע בו זמנית עם התחלת שיבת ציון היהודית משלהי המאה ה- 19 ועד אמצע המאה ה- 20

 26. admin הגיב:

  זה אני. מתעלם סדרתי מהמצב.

  אתה לא יודע שהשקפת עולם צרה זה כל כך ניינטיז? מה זה נתנו להם הכל? ההצעה הכי גדולה שהיתה מצד ישראל הציעה כ80 אחוז מהגדה, ואמרה להם לשכוח ממילימטר מירושלים. 80 אחוז, מה 30 אחוז שנשארו להם ממה שהיתה פעם פלסטין. אם אתה לא מבין את הצד השני, (וסליחה, כולם נאצים שרוצים להרוג אותנו – לא הבנת הצד השני בעיני), מה הטעם לבזבז מילים בכלל?

  יוסי, אני חושב שהיכולת שלי לתקשר איתך נעצרת בשלב שבו אתה מאשים אנשים בגזענות בעודך מקטלג את תושבי הגדה כ"טרוריסטים ערבינאצים" ש"אינם בני אדם".

  אתה כל כך שקוע בשואה, שאתה אפילו לא מסוגל להבין שמעשי הזוועה הללו נעשו בידי אנשים כמוך וכמוני. ושאם לא ניזהר, גם אנחנו יכולים להפוך ל"חיות" כאלה. פתטי שעם ישראל שחווה את הזוועות האלה נעשה עיוור למצוקה של בני אדם.

  היה תענוג, הספיק לי.

 27. יוסי הגיב:

  נראה שאתה הוא זה שמסרב להבין את הצד השני, וללמוד מלקחי העבר …
  אתה לא מבדיל בין התוקפן הערבי לבין הקורבן שלו, לא מקשיב למה שהצד הערבי אומר במוצהר, מדמיין שהם רוצים כשלום כשהם מצהירים שהם רוצים בהשמדת ישראל …

  אתה שוב מתעלם מעובדות – למשל שאולמרט הציע להם 93 אחוז, ודיון על ירושלים בשלב הבא. אתה מקרה אבוד …

  פטתי שאנשים שחוו את הזוועות האלו לא רואים שיש פה לצדנו חיות אדם שמנסות לגרום לזה לקרות שוב.

  היה תענוג, הספיק גם לי.

 28. יוסי הגיב:

  ומה זה בכלל "ממה שהיתה פעם פלסתין" ?

  מתי היתה פה אי פעם מדינה בשם פלסתין ????????
  אתה דפוק לגמרי או משהוא ?

 29. admin הגיב:

  הדיון הזה סגור.

  מדהים אותי ששני אנשים שמדברים עברית יכולים להיות עם כזה אוצר מילים שונה. שאותן מילים יכוליות להיות עם כזו משמעות שונה בשבילם.

  מדהים אותי הפחד בו אתה חי, והעיוורון בו אתה מעלים אוכלוסייה שלמה של אנשים ורואה רק מפלצות. בסוף, כנראה שאריאל צדק.

  ואם כבר מילות סיום – אם עוד לא מצאת את היכולת לכבד אותי ולדבר אלי כמו בנאדם אחרי כל הדיון הזה, למה בזבזבת את הזמן שלך? אתה באמת אות כבוד לתרבות הדיון הישראלית.

  הייתי כותב לך במייל שלא תענה עוד לדיון הזה, אבל כיוון שאתה מסתתר, אני כותב את זה כאן.

 30. דפנה הגיב:

  שלום יובל,
  היה מעניין מאוד לקרוא את הפוסט שלך וגם את הדיאלוג שלך עם יוסי.
  בקשר לנושא הפוסט שלך, ה"משבר" האחרון עם ארה"ב, אולי יעניין אותך לקרוא מה כותבים על כך באתר דבקה.
  http://www.debka.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>