האייפון (והאייפד) מתים

הם רק לא יודעים את זה.

אנחנו בשיאו של שידור חוזר. לאלו מכם שמספיק זקנים, אולי תזכרו: פעם מזמן, כשרק התחילו המחשבים האישיים, היה משהו מוזר שנקרא פיסי. קופסה מכוערת שהיית מדליק וכותב בה הוראות מוזרות בשפה שנקראה "דוס". לא היה מה לעשות איתם, והם עשו ביפ ביפ ביפ מעצבן.

במקביל, הופיע משהו חדש בשוק. מחשב של אפל. הוא נראה יותר טוב, ועבד עם משהו חדש מדהים – חלונות. למשך יומיים בערך, האפל היה להיט. אבל אז שני דברים קרו. חברה ממזרית בשם מיקרוסופט פיתחה גרסה משלה לחלונות, ואיפשרה לכל מי שירצה לכתוב לפי סי תכנות חדשות.

הדבר השני שקרה – אפל התעקשו שכל פיתוח ייעשה באישור שלהם, כדי לפקח שהכל יעבוד טוב. תוך שתי שניות, התברר שעל כל תכנה שנוספת למק, בערך 3621346 תכנות חדשות נוספות לפיסי. המאבק הסתיים מהר מאד כשלכל ילד יש בבית פיסי, ומק נשאר מאחור עם נתח שוק של איזה 4%.

comapple2e

היום אמנם האייפון להיט. אבל לקח שנה שנתיים, והשוק מתחיל להיות מוצף בטלפונים חכמים עם קוד פתוח ברמה זו או אחרת. והם תומכים בפלאש. אם הייתם מתכנתים לטלפונים – מה הייתם בוחרים? לשלם על הזכות לפתח לטלפון, לא להשתמש בפלאש, לחכות לאישור של אפל על התכנה, ואז לשלם שליש מהכסף שאתה מרויח? אה, ואסור פורנו.

או, לעשות מה שבא לך. לפתח עם פלאש, לקבל את כל הרווחים? אה, ומותר גם פורנו.

אני מנחש שמהר מאד האייפון, וידידו הרחב יותר האייפד ימצאו את עצמם נעלמים באבק של טלפונים כמו זה של גוגל. כרגע עוד יש יותר תוכנות לאפל, אבל זה זמני. אני מעריך שיהיה קשה מאד מאד מאפל להשאר מובילים בתחומים הללו לאורך זמן. אבל זה רק אני.

ipad-nano-18412-1264908879-85

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

12 מחשבות על “האייפון (והאייפד) מתים

 1. הירנוט הגיב:

  "אבל זה רק אני."

  זה לא רק אתה. יש הרבה אנשים שעושים את הכשל הלוגי: השוואה של שני אירועים לא קשורים.

 2. admin הגיב:

  :)
  לא חושב שזה כשל לוגי. שוב הם מוציאים מכשיר מגניב, שוב הם סוגרים את הסביבה ולא מאפשרים למי שרוצה לפתח מה שהוא רוצה אלא מתעקשים לפקח על הכל.
  הם מונעים גישה לפלאש, הם מעכבים עלייה של מוצרים לאויר כדי לבדוק, מצנזרים תכנים.
  לדעתי זה עניין של זמן עד שתשומת הלב תעבור לפלטפורמות פתוחות, בהן גם התנאים למפתחים פחות דרקוניים.

 3. admin הגיב:

  ורוניקה
  יש לינוקס, יש טלפונים שרצים על מערכת ההפעלה של גוגל. העולם לא נחלק רק לוינדוס ומק.
  בנוסף – דיברתי גם על המפתחים, לא המשתמשים. אפל לוקחים כסף לפתח בשבילם. הם לוקחים חלק מהרווחים. הם מגבילים אותך במה מותר לך לפתח.
  כמפתח, יותר קל ללכת לפתח על טלפון אנדרויד מאשר אייפון, וכל מה שחסר זה חנויות שיאפשרו לך לקנות תכנות לשם שיהיו יותר פופולאריות.

 4. ורוניקה הגיב:

  כן, זה ברור, אבל אתה לא חושב שהסביבה סגורה של אפל מונעת (או לפחות ממתנת) הפצת וירוסים ותוכנות לא יציבות למשתמשיהן? עובדה זו מושכת משתמשים רבים שמתלהבים לא רק מזה אלא גם מההשתייכות ל"מועדון היוקרתי" של אפל. אין מה להגיד, למרות כל החסרונות, הם הצליחו ליצור הייפ רציני שמופיע גם אצל משתמשים יחסית ותיקים. אני חושבת שכל עוד יהיו משתמשים נלהבים (ויש רבים שיקנו כל מוצר של אפל – גם אם הוא חסר כל תועלת לחלוטין) יהיו גם מפתחים לסביבות של אפל (שגם ירצו להשאר להיות חלק מה"מועדון"). בכל מקרה, אני בהחלט מעריכה את האומץ שלך לצאת עם הכרזה די נועזת נגד מוצר כה פופולרי, אבל לפי דעתי מוקדם מדי להספיד את המוצרים של אפל. אמנם יכול להיות שאני סתם משוחדת כי החלטתי לפני מספר שבועות שאני קונה אייפון (אחרי ששקלתי בכובד ראש גם אלטרנטיבות כגון נקסוס ואן) ועכשיו מצפה בכיליון עיניים לדגם החדש שיצא בעוד כחודש :)

 5. admin הגיב:

  ורוניקה
  גם אני מת לאייפון. אין ספק שהם מגניבים, אבל אם יש משהו שההסטוריה מלמדת אותנו זה שאין חברה שמצליחה לשמור לנצח על היתרון, ולהישאר לנצח עם ההמצאות הכי מגניבות. בייחוד כשהיא מקימה חומה סביב המוצר שלה.
  אמנם כרגע אפל על הגל, אבל מה שאני מנסה להגיד זה שהם עשו דבר דומה בעבר. מבחינה מסויימת, אני מקווה שיצליחו כי יש להם מוצרים מגניבים שמאתגרים את השוק. מצד שני, נראה שזה לא יעבוד..
  לגבי וירוסים – זה בעיה של חלונות, ולא בעיה לכל מי שאינו חלונות. כל מחשב שמריץ לינוקס בטוח כמו מק.

 6. amir הגיב:

  אני חושב שהטיעון לגבי המגבלה הבסיסית של מערכת סגורה הוא נכון. חבל שכמה עובדות בסיסות בפוסט לא קשורות למציאות. דבר ראשון – מק שיצא ב 1984 לא כלל שום מנגנון לאישור תוכנה. למעשה אחת החברות הראשונות לפתח תוכנות למק היתה חברה קטנה בשם מיקרוסופט (עד היום מיקרוסופת מפתחת תוכנה למק). מדוע מיקרוסופת הצליחה להפוך לחברה ענק ואפל לא (לפחות אז) יש הרבה סיבות. אבל – אישור תוכנה היא לא אחת מהם. כנראה שהסיבה העקרית היא השליטה של אפל על כל מרכיבי המחשב – בניגוד לעולם "תואמי הפיסי" שנולד בשנות השמונים. לגבי פלאש- גם כאן יש לך כמה טעויות : דבר ראשון אין עדיין שום טלפון היום שמריץ פלאש – לא אנדראויד, לא RIM לא נוקיה ובטח לא חלונות (גם לא חלונות 7) לא מריצים פלאש. בנוסף קשה לקרוא לפלאש פלטפורמה פתוחה. אחרי הכל מדובר בערכת פיתוח והפצה שכולם נעשים ברשיון מוגבל של חברת אדובי. קשה לי להאמין שאתה יכול ברצינות לטעון שזה פתוח…

  האיפון הוא לא הטלפון החכם הראשון שיצא, וגם לא הראשון שאפשר להריץ תוכנות צד שלשי. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שמימוש ה app store שינה בן לילה את עולם האפלקציות הסללוריות. כל המתחרים של אפל למדו את הלקח והיקימו חנויות מתחרות. בהצלחה קטנה בנתיים. כרגע האטרקטיביות למפתחים לכתוב לאייפון היא העובדה שמדובר בשוק הכי תוסס של תוכנה למכשירים ניידים. הבעיה העקרית של גוגל היא ששוק מכשירי האנדראויד מפוצל מדי – בין מספר גרסאות שונות (1.5. 1.6, 2.0 ו 2.1) – בין מכשירים שונים, ובין מפיצים שונים של תוכנה.

  אפל היא עדיין שחקנית של נישה. גם בעולם הסלולרי היא לא ייצרה מגוון של מכשירים שיאפשר לה לכבוש נתח מהשוק הכללי (את שוק הסמארטפונים היא לקחה בסערה). הבטן הרכה של האייפון – וכאן יש בהחלט דמיון למק. היא ההתעקשות של אפל לייצר גם את החומרה וגם את התוכנה. מכאן – חברות כמו גוגל נוקיה ואולי אפילו מיקרוסופט יכולות ליצור אלטרנטיבה.

 7. admin הגיב:

  אמיר –
  לא טענתי שלמק בשנות ה80 היה מנגנון לאישור תכנה. אבל אפל לא הרשתה לכל מי שרוצה לפתח תכנה. הם דרשו רשיון מכל מי שרצה. לדעתי מה שנתן למיקרוסופט אז את היתרון זה שהם אפשרו לכולם לפתח לחלונות ולדוס תכנות באופן חופשי. ככה לפחות אני מכיר את הסיפור.
  הטענה שלי היא שהם גם חוסמים דברים – פלאש, צנזורה, דורשים אישור, ובנוסף – הם לא פלטפורמה פתוחה. לא שפלאש הוא קוד פתוח.
  וכן – הטענה העיקרית שלי היא שכיוון שאפל מתעקשים לנהל הכל, הם עלולים לטבוע.

 8. Alon הגיב:

  Brave words. I am with you and I wish it will come true, although I doubt it.

  As much as I think Apple are the evil, they are an amazing marketing machine, brain washers and managed to get teenagers and students pour tons of money on a device they can do without. It is a sexy brand more than anything – Just like Diesel or D&G.
  90% do not care about Flash and open source. half of them got no idea what it is even, so it will be difficult to re-educate people.
  As long as developers will stay keen on being part of Apple, even if due its restrictions it doesnt make sense – it will be hard to make the iPhone/Pads go.

  We all hope that Google, Chrome and Android will earn the people's trust. Products like the Chromse OS and WeTab will have to work hard in order to gather the right hype around them.

 9. raviv הגיב:

  לאמיר נוקיה כן תומכת בפלאש. יש לי
  E71
  ואני יכול אפילו לשחק משחקי פלאש (נכון קצת קשה אם הם לא מותאמים למסך הסלולר) לראות סרטונים ולא רק ביוטיוב, בנוסף השומר מסך עצמו הוא בפלאש, ככה שכל אחד יכול ליצור שומר מסך לסדרת ה אי של נוקיה.

 10. א.ה. הגיב:

  הנקודה היא לא האם פלאש סגור או לא.

  הנקודה היא שאפל חוסמת טכנולוגיה וובית שנתמכת/תיתמך על ידי כל שאר המכשירים הניידים. אף אחד לא ביקש מאפל לאהוב את פלאש. בסך הכל אמרו שלא אפל אמורה להחליט בשביל המשתמשים שלה לאיזה אתרים הם יגלשו.

  אפל חוסמת את המכשירים שלכם מלגשת לחלקים ניכרים מהרשת, בשביל שלא תוכלו לגשת לאפליקציות אלא כאלו שנקנות דרך האתר שלה, ואתם אומרים שזה גשם. תהנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>