מעבדות לחירות

אחד הדברים שמקסימים אותי בפסח כבר שנים זה ההתגייסות של אנשים למען הקהילה. תרומות של כסף ושל מזון, צעירים עומדיות ואוספים מזון בסופרמרקט למשלפחות נזקקות. מאד יפה. בכלל פסח הוא חג שאני מאד אוהב. הכי משפחתי בעיני.

בחג הזה, כפי שמסופר, אנחנו חוגגים את יציאתנו מעבדות לחירות. את זה שהשתחררנו מהנוגשים המצריים, ונהיינו עם חופשי. ככל הנראה יש איזה בעיה או שתיים של מחסור חמור בממצאים ארכיאוליגיים שיאמתו את הסיפור, אבל זה בכלל לא חשוב. הסיפור הזה הוא כזה סיפור מכונן של היהדות, שהוא נצחי לא משנה מה יצמאו בין האבנים.

מה שכן מפריע לי לאחרונה, הוא הראייה הצרה שלנו. כל כך קל לנו להתגייס למען עמנו. אבל אנחנו מפספסים לגמרי כמה אנשים מסביב לנו סובלים. מערבית לנהר הירדן יש כל כך הרבה אנשים שלא יכולים לחגוג יצאה מעבדות לחירות, שזה כואב. כמה אלפי תאילנדים מועסקים בחוזים דרקוניים, הדרכונים שלהם בני ערובה אצל המעסיקים שלהם שמשלמים להם תרי זוזי בשביל עבודה פיזית מפרכת? כמה זרים חיים בבתים של מבוגרים, משרתים מרצון בנסיון לקנות לעצמם חירות פיננסית חדשה בגלל שפה הכסף שווה יותר משם? כמה שחורים (אם בצבע העור ואם בתפקיד החברתי) מנקים שולחנות במסעדות, רוחצים כלים, תמורת מעות מעט, בעודם מסתתרים ממשטרת ההגירה? בושה לנו, לכולנו, איך שהעם הזה נראה בחג החירות הבא עלינו לטובה.

5shackles

ועכשיו, המאמץ המחשבתי הכי קשה – שימו בצד דעה פוליטית, שימו בצד מי אשם. שימו בצד את השנאה ואת הפחד, ולשניה אחת תראו רק בני אדם. תראו מיליוני אנשים שמעל 40 שנה חיים במחנות פליטים. אדמותיהם – אלהים יודע איפה. אין דרך שלא לראות בצורה אובייקטיבית, שקשה להם. הרבה יותר קשה להם מלנו. הם לא עבדים, האנלוגיה שלי נגמרה בפסקה הקודמת. אבל הם לא ממש חוגגים את חירותם כרגע. אז הישארו רגע בהפסקה הקטנה הזו, בה הם רק בני אדם. רק לשניה. התירו לעצמכם להבין שניה שיש לידנו אנשים שרע להם.

נסו. אני מבטיח שזה לא ישנה כלום בעוד 10 דקות, חייכם ימשיכו כפי שהיו. אבל אם נתיר לעצמנו ולו לרגע, באוירת החג, לחשוב עליהם, על האנושיות שלהם, ועל זכותו של כל אדם לחירות, זה יעשה אותנו קצת יותר בני אדם גם כן.

שיהיה לכם חג נהדר. שיהיה לכם כיף עם המשפחה, עם החברים, מוקפים באור נרות, עם אוכל טעים והרבה יין טוב. תיהנו מהחופש, מהחירות שיש לנו בכל יום של חיינו, ותזכרו שזה לא משהו שיש לכל אחד פה בעולם.

חג שמח.

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>