זה מה זה משחית

אנשים גדולים וחכמים ממני כתבו כבר שהכבוש משחית. ישעיהו לייבוביץ' זה חברה טובה להיות בה בעיני. מנגד, עומדים אנשים וטוענים שוב ושוב שצה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם.

אין לי ברירה אלא לפנות למקרה עדכני, החיילת הכי מפורסמת בצה"ל, עדן אברג'יל. כולם כבר שמעו על התמונות שפרסמה בפייסבוק, שלה בפוזות שונות על רקע עצירים כפותים. אם לא ברור לכם למה השפלת עצירים אינה מוסרית, אתם יכולים להפסיק לקרוא כאן. אבל היא המשיכה, הגדילה ועשתה.

eden"אני שונאת ערבים… בכייף הייתי הורגת אותם אפילו טובחת". בחורה בת 19 או 20 ששונאת עם שלם, והיתה טובחת בהם בכיף. הם כל כך לא בני אדם בעיניה, שברור שלהשפיל אותם זה שטות בעיניה. אם היא מוכנה לטבוח בהם, משל היו בקר אז למה לא להשפיל. שלא יהיה לנו ספק, אותו נוער שאנחנו מפמפמים לו לאומנות באוזן מילדות רק עושה את מה שהטלנו עליו.

אבל זה רק הדור הצעיר אתם אומרים? אז זהו, שלא. אלוף בן, באחד המאמרים המצמררים שאי פעם קראתי, כותב על ימיו כחייל.

אף פעם לא ראיתי "חריגים". לא מכות, לא סטירות, לא הטלת מום. אבל האזיק חד-כיווני, ואם מהדקים אותו טיפה יותר חזק, חצי סנטימטר, העציר סובל כאבי תופת.   …היו חיילים שקשרו את האזיק יותר חזק. עינוי קטן, מהסוג שלא מוזכר בדו"חות אמנסטי וגולדסטון. עינוי שנתון לשיקול דעתו של החייל הבודד, בלי הנחיות מהפיקוד ומהפרקליטות הצבאית. פורקן לשנאת ערבים בזמן משימה שגרתית…

פעם עשיתי מעשה גבורה שמאלני. שמרתי על משאית מלאה עצירים, שחיכו בשמש לקליטתם באנצאר. פתאום הופיע מילואימניק בריון, עם נעלי ספורט ובלי חולצה, וביקש לעלות למשאית ולהכות את העצירים. לא, אמרתי לו. הוא עשה תנועה מאיימת. לא היה לי סיכוי מולו בידיים ריקות. דרכתי את הנשק, והוא נרתע לאחור והפטיר בזעם: "בגלל אנשים כמוך המדינה נראית ככה".

עורך המאמרים של עיתון הארץ, העיתון לאנשים חושבים, לא ראה שום דבר חריג בעינויים קטנים, בגרימת כאבי תופת לאסירים, לפורקן לשנאת ערבים. בעובדה שהוא פעם מנע מחייל להכות עצירים כפותים הוא רואה "מעשה גבורה שמאלני" ולא התנהגות אנושית טריוויאלית.

באחד המשפטים האירוניים ביותר שבמאמר, הוא טוען:

"הכיבוש לא "השחית" אותי, וגם לא את חברי ליחידה. לא חזרנו הביתה להתפרע בכבישים ולהתעלל בחסרי ישע.".

מר בן היקר. אם אתה באמת לא רואה כל פסול במעשים שלך וחבריך, אם אתה רואה כנורמאלי ולא חריג מה שקורה לעדן אברג'יל, הכיבוש השחית לך את האמ-אמא. לך ולכל קוראיך שהנהנו בצדקנות כשקראו אותך. אנחנו כן מתעללים בחסרי ישע. ילדה שיכלה להיות הבת שלך עשתה את זה ומתגאה בזה בשידור חי בגלי צה"ל. מתפרעים בכבישים? לא נהגת כנראה בעשור האחרון.

הבעיה עם זה שהכיבוש משחית כל כך, היא שלא רואים את זה. כמו הצפרדע שלא תקפוץ מכלי מים שמחממים לאט לאט, עד שתתבשל למוות, אין נקודה שבה קופצים יום אחד וקולטים שהמוסר שלנו הלך. זה נעלם לאט לאט, בלי שמרגישים, עד שיום אחד השפלת עצירים נראית נורמטיבית.

.
כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

.

Greater men than I have already said that the occupation corrupts. Prof Leibowitz is always good company to be in. On the other hand, many people here claim again and again that the IDF is the most moral army in the world.

I have no choice but to refer to a recent event. To those that missed it, the most famous soldier in the military is Eden Abergil. She uploaded to her Facebook account pictures of herself posing in front of bound and eye covered detainees. for the complete story, look here. If you cannot imagine why posing in front of bound prisoners is immoral, you can stop reading now. .

But she has gone further. in answering her critics, she said "I hate Arabs. I would happily kill them, even slaughter them""

A 19 or 20 year old girl who hates an entire people, and would slaughter them happily. The Arabs are so clearly sub-human to her that just humiliating them by posing in those pictures is obviously not a big deal. Have no mistake, if for years you pump nationalist and hateful propaganda down the youth's throats, they will do what they are asked to.

But is this a new thing? Is this just the young generation? Aluf ben, an Israeli journalist and the editor of Haaretz, wrote about his days as a soldier in Lebabnon in one of the most blood chilling articles I have read.

I never saw "irregularities." No beatings, no slappings, no maimings. But if the cuffs were put on a bit too tight, half a centimeter that couldn't be reversed, the prisoner suffered great pain

There were soldiers who tied the cuffs on too tight – a small torture that's not in the reports by Amnesty International or the Goldstone Commission. It's a torture that depends on a single soldier, without instructions from above or the military advocate general. An outlet for the hatred of Arabs during a routine mission.

I once performed a leftist act of courage. I was guarding a truck full of prisoners who were waiting in the sun to be processed at Ansar. Suddenly a reservist thug showed up, with sneakers and no shirt on, and wanted to get on the truck and beat the prisoners. I refused to let him on. He made a threatening move. I had no chance against him one on one. I cocked my weapon, he took a step back and, enraged, said: "It's because of people like you that the country is in the state it is."

An editor in Haaretz saw nothing unusual about torture, hurting prisoners, and violent outlets for Arab hating. The fact that he stopped a fellow soldier from beating up prisoners he considers a "leftist act of heroism" and not just plain humane behavior. In one of his most (unknowingly) ironic lines, he says

The occupation did not "corrupt" me or any of my colleagues in the unit. We didn't return home and run wild in the streets and abuse helpless people.

Dear Mr Ben. If you really see nothing wrong with what you and your peers did, if you see as normal what Eden abergil did, the occupation has corrupted you to the core. You and all your readers that have nodded approvingly at what you wrote. We do indeed abuse the helpless. A girl that could be your daughter just did it and takes great pride in it live on the radio.

The problem is that the occupation does corrupt. It does so in a way that is hard to notice. Like the famous frog that will hop out if dropped in hot water, but sit and boil to death if you heat the water slowly, there is no one point where you wake up, look in the mirror and realize your morality is all screwed up. It deteriorates slowly, unnoticed, until one day humiliating prisoners seems normative.

.

As I don't post every day, feel free to subscribe to my Blog

To get every new post by Email, Click here. To get the RSS feed, click here

6 מחשבות על “זה מה זה משחית

 1. בועז הגיב:

  בשביל להראות שהכיבוש משחית או שיש התדרדרות מוסרית בארץ, חסרים הדברים ההכרחיים הבאים:
  1. הקשר של סיבה-תוצאה, שהאנשים הרעים לא היו כאלה לפני ששירתו בצבא. שהאנשים נהיו רעים בזמן השירות הצבאי ובגללו. שהם לא היו הופכים רעים אם היו מרשתים על הגבול, אם היה כזה, על הקו הירוק.
  2. שזאת תופעה לא שולית, אלא נורמטיבית. כלומר, שהיא מתבצעת על ידי אנשים רבים יותר מקומץ ושהיא נתמכת על ידי החברה. חברה שלא תומכת במעשים לא מוסריים, אינה חברה לא מוסרית.
  3. שיש שינוי בתודעה החברתית שלנו לכיוון קבלת הלא מוסרי. ואם אתה מצליח לגרד ראיות על שינוי כזה, אז שהוא לא נובע משינוי כללי ביחס הציבור לתקשורת.

  ההתדרדרות המוסרית היחידה שאני רואה היא הקבלה השקטה של פיגועי טרור, מתן הלגיטימציה למצביעי חמאס ואיבוד הרצון להגיע לחקר האמת, במיוחד כשמדובר בבטחון שלנו.

  כמה הזדעזענו מהפיגוע של שלשום, שבו נרצחו 4 אזרחים על ידי חמאס? רבע שעה? כמה תמונות מההלוויה, וקדימה, אפשר להמשיך לדבר על מסירת שטחים, וש-6 יתומים יסתדרו. בקטנה.

 2. admin הגיב:

  בועז
  כמו כל תופעה סוציולוגית אין אמת מוחטת. זה לא מדע מדויק.
  אני משוכנע שיש סיבה ותוצאה כאן, כיוון שיש הרבה עדויות הסטוריות ומחקרים סוציולוגיים שמדברים על מה עמדה של כוח עושה, ראה ערך הסרט "the wave"
  אני מדבר על זה שזה הולך ונהיה נורמטיבי, עובדה שבחורה רגילה כביכול חושבת שזה בסדר להעלות תמונות כאלה, עורך בהארץ חושב שזה בסדר, ולפי הטוקבקים הם לא ממש לבד.
  שינוי בתודעה בוודאי שיש, פעם היינו מזדעקים על מותם של חפים מפשע בשטחים, היום אפילו יהודים כבר לא מרעישים אותנו, כמו שאתה אומר. יש פה בפירוש כהות למוות וחיי אדם.

  לגבי איבוד הרצון לחקר האמת, אני מסכים איתך לחלוטין. איך זה שאיש לא דרש לראות את ההקלטות המלאות מהמרמרה? יש צילומים שבהם מתועד איך מתו אנשים וזה מוסתר מהציבור. איך זה שאיש לא שואל שאלות על המידע שחשפה ענת מה שמה, שבו כביכול צה"ל מפר החלטות בג"צ אלא רק צעקו עליה שהיא בוגדת? יותר ויותר פה בארץ לא מוכנים לשמוע ולבדוק מה אנחנו עושים אלא ישר צועקים בוגדים. אפילו את הדו"ח האחרון של שוברים שתיקה דובר צה"ל טיטא מתחת לשטיח במהלך ספיני מבריק במקום לבדוק את הנאמר בו…

 3. בועז הגיב:

  לגבי טענתך שאיש לא דרש לראות את ההקלטות מהמרמרה – ודאי שדרשו, כל העולם בערך דורש. אלא שבתור אחד שיודע מבפנים איך באמת נורו הפעילים, אני מסכים הפעם שנדרשת דריסה של "זכות הציבור לדעת" לטובת "בטחון המדינה". אתה יכול, מטבעך, שלא לסמוך עליי בנושא זה. אלא שנושא הפוסט שלך הוא בהתדרדרות מוסרית, אז לא צריך לפתח דיון שכזה.
  יש שינוי בתודעה, אבל אני לא בטוח בכלל שמדובר בהתדרדרות מוסרית. גם את הטענה הזאת אני לא מפתח כי אני לא סוציולוג, אבל יש לי הרגשה שזה קשור דווקא לשינוי בתרבות צריכת התקשורת שלנו.
  אני לא באמת יכול להתווכח עם מה שאינו התחום שלי ושאינו מדע, כמו סוציולוגיה. עם זאת, העובדה שיש אנשים פסיכים לא הופכת את מעשיהם הפסיכיים לנורמה. היו לא מעט אנשי כהנא חי שקראו מוות לערבים ואף קיבלו תמיכה לא מעטה מהציבור, וגם זה לא היה במסגרת שום נורמה מוסרית חברתית.
  אדם, אני לא חושב שיש מישהו שתומך בכיבוש כפתרון קבע. כל מי שמציע פתרון למצב, הן מימין והן משמאל, אינו כולל בפתרון שלו כיבוש כפתרון קבע, ולכן, אני לא מבין מדוע לנבור בשאלה האם הכיבוש טוב או רע.

  ועכשיו, רק בשביל לנסות וללכת עם הכיוון שלך, נניח שכיבוש משחית, ושכיבוש של 40 שנה גורם להתדרדרות מוסרית חברתית.
  למה גרם הכיבוש המוסלמי בארץ בן קרוב ל 500 שנה? כמה עמוק חדרה ההתדרדרות המוסרית לחברה הערבית מוסלמית?
  מה עשה הכיבוש העותמאני בן ה 400 שנה למוסר הטורקי?
  וכמה התדרדר המוסר בחברה הבריטית אחרי אימפריה של 500 שנה?

  וכקוריוז: האם אתה רואה קשר בין הערבים, הטורקים והבריטים במוסר אותו הם מציגים לישראל? :)

 4. admin הגיב:

  בועז
  "זכות הציבור לדעת" זה חלק מהבעיה שלי. היום חסרה מערכת של איזונים ובלמים לכוחה של משטרת הפנים, לא משנה מה קוראים לה. איש שב"כ שמכונה י' יכול להופיע לפני שופט ולומר שהוא יודע, בגלל מידע שאין לציבור זכות לדעת, שמישהו פושע, בוגד ומסוכן. זה יספיק להאריך מעצר. או למעצר.
  הטיעון שלך, מספיק היום בארץ לזה שלא יחשפו איך הצבא הרג תשעה אנשים. הסודיות הזו צריכה להיות מקרה קצה בלית ברירה ולר ברירת מחדל. אני לא חושב שאני צריך להסביר למה זה כזה חשוב.

  לגבי השאלה שלך, היא לוקה באנאכרוניזם. ההגדרה המודרנית של מוסר לא רלוונטית ללפני 500 שנה. המוסר כפי שהוא מוכר היום בקושי רלוונטי לימי הקולוניאליזם. אבל כך או כך, גם בימי שלטון הטורקים אנשים עם הרבה כוח, בסוף ניצלו אותו לרעה. זה לא השתנה.

 5. web site הגיב:

  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It's pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>