אז מה? חרם על שטראוס?

(English text below the Hebrew text… )

ראיתי את התמונה הזו שרצה כל היום בפייסבוק וגם אני התעצבנתי. קשה לתפוס את זה שאני משלם בסופר שישה וגם שמונה שקלים על פסק זמן, ואם ישלחו את הוופל הזה מעבר לאטלנטי, עדיין ישלמו עליו בערך שלושה שקלים.

אז עכשיו הציבור זועם על זה, ומדברים על חרם על שטראוס. אני עוד מנסה להמנע מלקנות מוצרים של תנובה, ומתחיל להיות קשה לבנאדם פה לאכול קוטג'. אבל נעזוב את זה בצד.

לפני שבועיים הייתי בלונדון. כשהגעתי לעיר נכנסתי לחנות ברחוב אוקספורד וקניתי תוך 10 דקות טלפון סלולארי ללא התחייבות, פתוח לכל הרשתות. ב60 שקלים היו לי שבוע של שיחות, כולל שיחות לארץ בתעריף של כחצי שקל לדקה. אגב – ב18 שקלים, זה לא היה המכשיר הכי זול בחנות. רוצים להשוות את זה לרכישה של טלפון בארץ? כאן אם מוכרים מכשיר ב200 שקל אנחנו מתעלפים מכמה זה זול. אז מה, שמעתם את זה? עכשיו בוא נחרים כולנו את חברות הסלולאר. ואם כבר, יודעים כמה עולה אייפון בארה"ב? חצי מבארץ.

מה הקשר? אני לא אומר שלא מעצבן ששטראוס (ואסם, ועלית, וכל חברה שתחשבו עליה) דופקים אותנו. אבל הם עושים מה שהם אמורים לעשות כחברה – למקסם רווחים. אגב – שמתם לב כמה אתם משלמים יותר על מוצרים בחנות אמ-פם מאשר בכל מקום אחר? ועדיין החנויות הללו מלאות.

אין לנו בארץ מודעות צרכנית אמיתית. אם נעמיד בשורה את כל החברות שעושות עלינו קופה, ונעשה על כולן חרם, יישאר לנו רק לשתות מי ברז בחושך (גם חברת חשמל מניייקים) וגם זה, תוך ריטון על המחיר של הדירה.

אז מה הפתרון? משהו בחרם הזה נותן לי הרגשה שמישהו חושב שאפשר ככה לשנות את השוק. אני חושב שזה קצת התנערות מאחריות. כלל החברות במשק לא ישנו את התנהגותם כי אנחנו כועסים. לא באמת. שימו לב איך הקוטג' כבר זינק חזרה מחמישה שקלים לשישה. כל שינוי שבא בעקבות חרם כזה יהיה זמני, או ששהחברות ייקחו את הכסף ממקום אחר – מישהו מכם עוקב אחרי מחיר גבינת השמנת? מודעות צרכנית מאד חשובה, וכנראה שהתנהגות פרטנית של כל אחד מאיתנו תגיע רחוק. בארה"ב חברות יודעות שהצרכן שם לב למחירים ולשירות ולכן נלחמות לתת שירות טוב וזול. החוכמה האמיתית היא יום יום לשים לב למחיר ושירות. לא לקנות באמפם רק כי זה מתחת לבית, אלא ללכת עוד קצת לחנות יותר זולה. בלי לקוחות הם לא ישמרו על מחירים כאלה. לשים לב שבמעדניה הגבינה יותר זולה מאשר זו החתוכה באריזות. לצלצל מהבית ולא מהסלוארי…

אם כל האנשים, או לפחות מרביתם ישימו לב יותר, ויהיו לקחות חכמים, משהו יותר עמוק ישתנה פה. אגב, כנראה שהדבר נכון גם לספקי השירות הפוליטיים שלנו.

בהצלחה לכולנו.

.

כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

pesekzman

So, boycotting Strauss?

Like every Israeli on Facebook, I also saw that annoying picture, where an Israeli "Pesek Zman" chocolate bar costs 69 cents in the US, and almost triple that in a supermarket in Israel. I also got pissed off. Why would I pay so much more for the waffle, than an american will pay, after it got shipped all the way across the atlantic?

So now everyone here is in rage, and a boycott is being organised on the manufacturer, Strauss. I am still trying to avoid Tnuva products from the summer boycott, and it is getting damn hard to buy cheese here. But that is not the point.

I was just in London. I walked into a shop and paid about 15 dollars to buy a sim-free cellular phone, charged with enough minutes to use for a week, including calling to Israel as much as I pleased. And I didn't even get the cheapest phone in the store. Compare this to getting a phone back home – a $60 phone is an amazing deal. So, will we all start boycotting the cellphone companies? Also – an iPhone costs half as much in the USA than it does at home. Are you guys ready to stop getting iPhones?

What is the connection you ask? It is not that I am happy about how Strauss (and just about every other Israeli company you can name) is screwing us, but they are doing what companies are supposed to – make as much as you can. As I already wrote, you can see how the AM-PM stores in Tel-Aviv overcharge like crazy, but are still full of shoppers.

The issue, I think, is that we lack real consumer awareness in Israel. If you start lining up all the companies that are screwing us consumers, and boycotting them all, you will end up drinking tap water in the dark (the power company are also jerks, remember?) and grumbling about the rent.

So, what is the solution? Something about this boycott feels wrong. That someone thinks you can really change the market this way. I believe that this is running away from our responsibility. The entire Israeli market will not act differently because we are angry. Not really. Notice how the cottage cheese has already gone back up after the famous protest from 5NIS to 6 in the supermarket. Any change that comes from such a protest will be temporary at best. The companies will always get the money somehow – does anyone know how much cream cheese costs?

Customer awareness is very important, and the way individuals is what will take us the distance.In the USA companies know that customers are very attentive to prices and service and that is why they compete with each other over cheap prices and good service.The real issue is for all of us to notice the prices we pay and the service we get daily. That means – don't go down to AM-PM for your shopping even if it is right near you. Keep walking a bit more to a cheaper store. With no customers, their prices will drop. Call your friends from a landline  and save money. And the list goes on.

If all of us, or just most of us pay more attention, and become smarter customers, things will start changing here for real. By the way, this is also true about or Political service providers…

Good luck to us all.

As I don't post every day, feel free to subscribe to my Blog

To get every new post by Email, Click here. To get the RSS feed, click here.

3 מחשבות על “אז מה? חרם על שטראוס?

 1. צחי הגיב:

  לשתות מים? אתה רציני? אתה יודע כמה עולים מי ברז? אם אתה עובר תעריף המחיר אפילו עולה – כאילו זה מונית בשבת לפנות בוקר.
  ואתה גם משלם על הביוב – הם יודעים שתשתין את המים ששתית בבית ולא על העץ של השכנים.
  עדיף שתישאר בחושך. בלי מים.

 2. admin הגיב:

  רשמתי.
  אגב – אפשר לסכם את הפוסט הזה בשורה אחת – זה לא ששטראוס טובים או רעים יותר מאחרים, הם כמו כל האחרים. הבעיה היא מערכתית, ודורשת מכולנו שינוי התנהגותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>