כמעט היתה פה חופשת לידה לגברים. לשבוע. כמעט.

תמר זנדברג, אחת מחברות הכנסת הנהדרות שיש לנו בכנסת, נלחמת כעת להעביר חוק שיפשר לאבות לקחת כמה ימים להיות עם הילדים שלהם לאחר הלידה. אני מניח שלא היה לכם מושג לגבי זה. כיום, המצב בקרשים. החוק מאפשר לקחת מספר ימים זעום, ולא כל מקומות העבודה מבינים למה אתה לא חזרת לעבוד יומיים אחרי שנולד הילד, "הרי האמא בבית". כשיואב נולד, התמזל מזלי להיות מובטל. נשארתי איתו בבית שלושה חודדשים מלאים אותם אפשרו לי דמי האבטלה, ואז מצאתי עבודה בחצי משרה. זה היה מדהים. עם יעל, המצב היה קצת אחרת. עבדתי. אחרי כמה ימים בבית, העבודה כבר קראה לי לחזור.

בשנים האחרונות וועדת הרווחה של הכנסת אפשרה שינויים בחוק, המאפשרים לאנשים לקחת ימי מחלה על חשובן מספר דברים שאינם מחלה - לדוגמה – הוספת ימי מחלה להורים עם ילדים מוגבלים, שימוש בימי מחלה לטיפול בהורים חולים והוספת ימי מחלה לטיפולי פוריות. נושאים חשובים אחד אחד.

אבל, דווקא כשח"כ זנדברג מבקשת לאפשר לאבות להיות בבית כמה ימים עם הילדים שלהם שזה עתה נולדו, תקופה סוערת, מבלבלת, קשה וחשובה מאד לגיבוש התא המשפחתי, שמים לה מקלות בגלגלים ושולחים אותה לבקש אישור מאיגוד המעסיקים, ארגון שאין לו כל אינטרס לאפשר דבר כזה.

התגובה המיידית שלי היא לשאול מדוע בנושאים אחרים אפשרו, ועל האפשרות של אבות לקחת חלק בארוע כה חשוב בחיי המשפחה, עושים בעיות. התשובה המתבקשת היא שעדיין בראשם של העוסקים בדבר, האבא הולך לעבודה, האמא נשארת בבית ומטפלת בילדים. אני לא חושב שיש לי עוד הרבה מה לתרום, מעבר להעלאת השאלה הזו. פה נכנסים לדיונים מסובכים על העלות שנושא המעסיק, למה זה על חשבון ימי חופש ולא ביטוח לאומי, ידה ידה ידה. באמת שאני לא מבין בזה.

אבל, אולי יש משהו טוב בזה ששמים להצעה הזו מקלות בגלגלים. קחו למשל את דניס. חבר טוב שלי שחי בשוודיה. שוודיה, אני שומע אתכם מפלבלים בעיניכם. כן, שוודיה. ארץ זבת חלב, דבש, בלונדיניות גבוהות ותנאים סוציאליים. בשוודיה, מגיעה לבעל חצי שנה של חופשת לידה, חודש ממנה באותו הזמן שהאשה בחופשת לידה.

אני יודע. אנחנו לא נהיה שוודיה. אבל אולי המדינה צריכה לומר שזה נושא חשוב. ושגברים גם צריכים להיות חלק מהתא המשפחתי, לא רק לייצר מסים. ואולי, אולי, יחליטו שבמקום קומבינה על חשבון ימי המחלה שלנו, המשינה מאפשרת לנו, באמצעות ביטוח לאומי, חודש בבית, יחד עם המשפחה המתרחבת שלנו.

אם אני עוד מפנטז על שלום, מותר לי לפנטז גם על זה.

.

כיוון שאני לא כותב כל יום, אתם יכולים לעשות מנוי על הבלוג.

לקבלת כל פוסט חדש באימייל, הקליקו כאן.    ל- RSS הקליקו כאן.

diaper_changer

5 מחשבות על “כמעט היתה פה חופשת לידה לגברים. לשבוע. כמעט.

 1. Dan הגיב:

  הרגשה שלך משותפת לכל כך הרבה גברים – ונשים.
  מדוע אין שיוויון בפני החוק – גם בנושא הזה?
  אין ספק שהיולדת עוברת חוויות פיזיות ונפשיות שונות, אך זה לא ממעיט מהעוצמה והחשיבות של החוויה של האב.
  ולוקחים לו את זאת.
  יש לקוות שההגיון והכל יחדרו אט אט למערכת החוקקת. קשה לצפות זאת מהמערכת הממשלתית /פוליטית.
  אולי לפיד יוריד את המע"מ גם כאן…..

 2. אורי מיכאל הגיב:

  יובל יקר, יכולת פשוט להרים טלפון לחבר, שהוא במקרה דובר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת :-)
  העניין פשוט מאוד: הוועדה תומכת כמובן ברעיון המבורך, אך קצפה יצא על כך שהממשלה הביעה תמיכה בהצעת החוק ומאידך מסרבת לשאת בהוצאות, כולן או חלקן, ומשיתה אותן במלואן על המעסיקים. תזכורת: מעסיק זה לא רק תנובה או אינטל, אלא גם סנדלר המעסיק אדם אחד נוסף. הדרישה של הוועדה היא להידבר עם המעסיקים, לא לקבל מהם רשות. לדרישה זו היו שותפים חברי הוועדה מכל סיעות הבית, ימין ושמאל כאחד.

 3. admin הגיב:

  אורי! :)
  איזה מגניב. ממש שמח שנכנסת לבקר.
  אוקי. אז ככה:
  אמרתי פה שני דברים – האחד – שהמנגנון הקיים שבו זה על חשבון ימי מחלה, הוא התקדים. ככה עשו את זה קודם בשביל שלל נושאים שציינתי בפוסט. ועלתה השאלה למה דווקא עכשיו נזכרו שזה לא השיטה. אז זו שאלה ראשונה. למה בשביל לטפל בהורה מותר ימי מחלה, או לטיפולי פוריות מותר ימי מחלה, אבל לזה לא. זה מרגיש קצת לא פייר.
  אח"כ, תשים לב, שסיכמתי את הפוסט ב"ואולי, אולי, יחליטו שבמקום קומבינה על חשבון ימי המחלה שלנו, המשינה מאפשרת לנו, באמצעות ביטוח לאומי, חודש בבית, יחד עם המשפחה המתרחבת שלנו."
  אז בתור הדובר, מתי זה יקרה? :)

 4. אורי מיכאל הגיב:

  יובל, עוד לא נאמרה המילה האחרונה. הוועדה לא הצביעה נגד ולא קברה את החוק, אלא שלחה להידברות ושיתוף של נציגי המעסיקים בהכנת החוק. הטענות היחידות היו בעניין אי השיתוף.
  בקשר לחודש בבית, ובכן… זה כסף רב. מאוד. נא לפנות למשרד האוצר :)
  ומה שלומך???

 5. יובל הגיב:

  אורי. הוועדה התעקשה על כזו הידברות במקרים האחרים שציינתי?
  כי למשקיף מהצד זה נראה ששלחו אותה לבקש אישור מהאחרונים שיסכימו.
  אגב ימי מחלה זה לא בדיוק זהה לתשלום מהכיס. אני מניח שבגלל זה הסכימו בעבר.
  נמקש את זה אם כך בשתי שאלות פשוטות.
  1. האם הוועדה דרשה את אותו תהליך במקרים הקודמים?
  2. האם יש תכנון בוועדה לעשות את החופשה בצורה מסודרת מביטוח לאומי ״כמו שצריך״?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>