מה יהיה כשיגדל?

אם תשאלו אותי מה אני רוצה שהילדים שלי יהיו כשיגדלו, די ברור לי. חשוב לי לגדל בני אדם טובים. לשם הבהרה – לא ממש חשוב אם הם יהיו פיזיקאים, סופרים, רקדנים או מורים. שיהיו בני אדם, ושיאהבו את החיים שלהם. 

אבל – יש לי גבולות מאד ברורים של מה זה בנאדם. והם כנראה שונים משלכם.

מה אם יהיה לי ילד ניאו ליברל כלכלי? אצחק איתו, ועליו, ונתווכח. אם יהיה לי ילד קומוניסט? כנ"ל. מה אם יהיה לי ילד הומו? אצטער על זה שהחיים לא זימנו לו מסלול יותר קל, אבל זה ממש בסדר. אם ירצו לעזוב את הארץ ולגור בניו זילנד? אתגעגע, אבל אפרגן. מה אם יהיה לי ילד שאוהב כדורגל? אחפש מי האבא הביולוגי, ובאמת שאנסה סוף סוף להביע עניין בדבר הזה.

אבל, איך אסתכל בעיני ילדי, בעצמי במראה, אם ילדי לא יראו את כל בני האדם כשווים? אם יחשבו שהם חלק מעם מובחר, שמישהו שם למעלה בשמיים בחר בהם. אם יתנו יד לאפליה, לגזענות, ללאומנות?

אם אחד מילדי יצביע למפלגה כמו ליברמן, או הבית היהודי, יהיה לי קשה. קשה מאד. כי זה אומר שהשקפת עולמם כזו שאינה נפגשת עם שלי. וזה אומר שנכשלתי קשות בחינוך שלהם. הבעיה היא לא שהם חושבים אחרת ממני. זה בסדר. הבעיה היא שזה אומר שמשהו בסיסי אצלם שונה בהשקפת העולם. שהם סיגלו לעצמם השקפת עולם כה שונה משלי, שמתנגשת עם הדברים שקדושים בעיני. ועם זה אני אתקשה מאד לחיות.

זה מה שמפחיד אותי.

 

 

 

 

4 מחשבות על “מה יהיה כשיגדל?

  1. דוד הגיב:

    הי יובל,
    אני חושב שאם אתה באמת רוצה להצליח בחינוך – כדאי שתתמקד במעשים. תרשום את הילדים למוסדות חינוך וחוגים מעורבים, תגור ליד שכנים בני עמים ודתות שונים. צריך דוגמאות?
    תפגש עם חברים שלך מכל הצבעים.

    בהצלחה לכולנו בדרך לשיוויון , כי אין דבר כזה "שווים אבל נפרדים"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>